Sure sec
ZUMER-69 Tefsiri

ZUMER Suresi 69. Ayet-i Kerime Tefsiri

ZUMER-69 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Kıyâmet günü yaşamayan insanlar kıyâmetten evvel ölmüşlerdir. Sur'a birinci üfürüldüğü zaman kıyâmet günü yaşayanlar da ölürler. Kıyâmet günü insan vücudu şeklindeki kâinatı büyütmekte olan enerji...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ZUMER Suresi Âyet - 69 Tefsiri

 

وَأَشْرَقَتِ الْأَرْضُ بِنُورِ رَبِّهَا وَوُضِعَ الْكِتَابُ وَجِيءَ بِالنَّبِيِّينَ وَالشُّهَدَاء وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَهُمْ لَا يُظْلَمُونَ

Ve eşrakatil ardu bi nûri rabbihâ ve vudıal kitâbu ve cîe bin nebiyyîne veş şuhedâi ve kudıye beynehum bil hakkı ve hum lâ yuzlemûn(yuzlemûne).

Ve Rabbinin nuru ile yeryüzü aydınlandı. Ve kitap ortaya kondu. Peygamberler ve şahitler getirildi. Ve onların aralarında onlara zulmedilmeksizin hak ile hüküm verildi.

1.ve eşrekati: ve parladı
2.el ardu: arz, yer
3.bi nûri rabbi-hâ: Rabbinin nuru ile
4.ve vudıa: ve konuldu
5.el kitâbu: kitap
6.ve cîe bi: ve getirildi
7.en nebiyyîne: nebîler, peygamberler
8.ve eş şuhedâi: ve şahitler
9.ve kudıye: ve hüküm verildi
10.beyne-hum: onların arasında
11.bi el hakkı: hak ile
12.ve hum: ve onlar
13.lâ yuzlemûne: zulmedilmez
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Kıyâmet günü yaşamayan insanlar kıyâmetten evvel ölmüşlerdir. Sur'a birinci üfürüldüğü zaman kıyâmet günü yaşayanlar da ölürler. Kıyâmet günü insan vücudu şeklindeki kâinatı büyütmekte olan enerji sona erer. Bir noktadan ayrılan parçacıkların oluşturduğu gezegenlerin vücuda getirdiği geçmişten geleceğe doğru giden zaman da burada durmuştur. Ve büyüme durduğu için bütün dengeleri bozulan hünnes ve künnes kanunları çalışmaz olmuştur. Bunun mânâsı bütün büyük kütlelerin küçük kütleleri kendisine çekmesidir yani gravitasyondur. Ay, Dünya tarafından; Dünya da Güneş tarafından çekilir.

Buradaki hüküm verme, mahşer meydanı'ndaki bir olaydır.

Bu ölmek ve yeniden dirilmek başlangıçta yeryüzündeki ölme ve dirilmedir. Çünkü 1. üfürülmede zaman geriye doğru gider. İnsanlar yeryüzünde ölürler ve zaman geriye doğru dönmeye başlar, büyüme durduğu için zaman durur. Bütün insanlar evvelâ kıyâmet günü yaşamakta olanlardan başlayarak hayata tekrar geri dönerler. Âdem (a.s)'ın canlanmasına kadar bütün devirlerde yaşayan insanların hepsi daha evvel ölmüşler, kıyâmet günü yaşayanlar kıyâmet günü ölmüşler ve hepsi yeniden canlanacaklardır. Yani birinci ölümlerinden sonra birinci dirilmeleri gerçekleşir. Mezarlarından göğe doğru yukarı yükselirler ve yerçekimi kuvveti olmadığı için mahşer meydanı'nda buluşurlar ve mahşer meydanı'nda sur'a ikinci defa üfürülür. İndi İlâhi'de toplananlar da ölür. Bu ölenlerin tekrar canlanması üçüncü defa sur'a üfürülüşte gerçekleşir. Böylece olay tamamlanır.

Üçüncü defa sur'a üfürülüşte ikinci defa ölenler aynı yaşta olmak üzere yeniden canlanırlar. Nefsler, fizik vücutlara tekrar girer ve nefslerin birleşmesi olayı gerçekleşir. Sonra da mahşer meydanı'ndan İndi İlâhi'ye ulaştırılıp bütün insanlar kendi hayat filmlerinin önüne getirilirler ve şahitler (peygamberler, devrin imamları, resûller, mürşidler, onlara yardımcı olan mürşidler, kiramen kâtibin melekleri) de oradadır. Ve o zaman onlar için hüküm verilir. Yani hayat filmleri herkese her saniye kazandığı ve kaybettiği dereceleri bildirir. Neticede kimin sevapları daha fazlaysa onların gidecekleri yer cennettir, kitapları sağlarından verilir. Kimlerin günahları daha fazla ise onlara da kitapları soldan verilir. Kitapları soldan verilenler cehennemde kalacak olanlardır.
close tefsir menu

ZUMER Suresi Tefsiri

ZUMER Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.