Sure sec
ZUMER-42 Tefsiri

ZUMER Suresi 42. Ayet-i Kerime Tefsiri

ZUMER-42 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ, fizik vücuttan, ruhtan ve nefsten bahsetmektedir. Secde Suresinin 11. âyet-i kerimesinde buyuruluyor ki: 32/SECDE-11: Kul yeteveffâkum melekul mevtillezî vukkile bikum summe ilâ rabb...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ZUMER Suresi Âyet - 42 Tefsiri

 

اللَّهُ يَتَوَفَّى الْأَنفُسَ حِينَ مَوْتِهَا وَالَّتِي لَمْ تَمُتْ فِي مَنَامِهَا فَيُمْسِكُ الَّتِي قَضَى عَلَيْهَا الْمَوْتَ وَيُرْسِلُ الْأُخْرَى إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

Allâhu yeteveffel enfuse hîne mevtihâ velletî lem temut fî menâmihâ, fe yumsikulletî kadâ aleyhâl mevte ve yursilul uhrâ ilâ ecelin musemmâ(musemmen), inne fî zâlike le âyâtin li kavmin yetefekkerûn(yetefekkerûne).

Allah, fizik vücutları ölüm anında öldürür. Ve onlar ki, uykularındadır, ölmemişlerdir, o zaman, üzerine ölüm hükmedilecek olanı (kişinin fizik vücudunu uyku halinde) tutar ve diğerini (nefsi) belirlenmiş ecele (zamana) kadar (rüyada dilediği yere) gönderir. Muhakkak ki bunda, tefekkür eden kavim için elbette âyetler (ibretler) vardır.

1.allâhu: Allah
2.yeteveffâ: vefat ettirir, öldürür
3.el enfuse: nefsler veya fizik vücutlar
4.hîne: o vakit, esnasında, anında
5.mevti-hâ: onun ölümü
6.ve elletî: ve o ki
7.lem temut: ölmedi
8.: de, içinde
9.menâmi-hâ: onun uykusu
10.fe: böylece, artık
11.yumsiku: tutar
12.elletî: ki o
13.kadâ: takdir etti
14.aleyhe: onun üzerine
15.el mevte: ölüm
16.ve yursilu: ve gönderir
17.el uhrâ: diğeri
18.ilâ ecelin: ecele kadar
19.musemmen: belirlenmiş, tayin edilmiş
20.inne: muhakkak
21.fî zâlike: bunda
22.le: mutlaka, elbette
23.âyâtin: âyetler, deliller, ibretler
24.li: için
25.kavmin: kavim
26.yetefekkerûne: tefekkür ediyorlar (eden)
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ, fizik vücuttan, ruhtan ve nefsten bahsetmektedir. Secde Suresinin 11. âyet-i kerimesinde buyuruluyor ki:

32/SECDE-11: Kul yeteveffâkum melekul mevtillezî vukkile bikum summe ilâ rabbikum turceûn(turceûne).
De ki: “Size vekil kılınan ölüm meleği, sizi vefat ettirecek (öldürecek). Sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.”
Vücudun yetmiş trilyon hücresinin herbirinde mitekondriler devamlı elektrik enerjisi üretirler. Ölüm anında ölüm melekleri gelirler ve kontağı kapatırlar. Vücudun, elektrik üretimi o noktada sona erer. Elektrik enerjisi olmadığından beyne oksijen gitmeyeceği için ölüm evvelâ beyinden başlar. Sonra vücudun bütün organları birer birer ölürler.

Ölüm melekleri fizik vücudu öldürdükleri zaman kişinin ruhunu Allah'ın Zat'ına geri götürürler. Kişinin nefsi fizik vücutta kalır. Fizik vücut da nefs de Allah'a ulaşmaz. Allah'a ulaşan ve Allah'ın Zat'ında yok olan sadece ruhtur. Ölüm melekleri gelince, elektrik enerjisi üretmediği cihetle, manyetik alanlarını kaybeden fizik vücudun çekim gücü sıfıra indiği için nefs, fizik vücudun içinde kalamaz. Otomatik olarak dışarı çıkar ve ölmüş olan fizik vücudun üzerinde sol tarafta yerini alır. Vücuttan ayrılan ruh da sağ tarafta yere paralel olarak yerini alır. Ve ölüm melekleri o ruhu tekrar Allah'ın katına geri götürürler.

Bakara Suresinin 46. âyet-i kerimesinde hayattayken Allah'a mülâki olmak ve ölümden sonra Allah'a rücu etmek (tekrar Allah'a geri dönmek) ifade edilmektedir:

2/BAKARA-46: Ellezîne yezunnûne ennehum mulâkû rabbihim ve ennehum ileyhi râciûn(râciûne).
Onlar (o huşû sahipleri) ki, Rab’lerine (dünya hayatında) muhakkak mülâki olacaklarına ve (sonunda ölümle) O’na döneceklerine yakîn derecesinde inanırlar.
Allah'a ulaşmayı dilemeyen bir kişinin ruhu ise fizik vücudundadır. Ve o kişi cehenneme gidecek olan birisidir. Öldüğü zaman ruhu, fizik vücudundan ayrılır ve fizik vücudun üzerinde sağ tarafta yatay pozisyonda yerini alır. Ve ölüm melekleri bu ruhu beraberlerine alırlar, yedi gök katını beraberce aşarlar. Ve kişinin ruhu Allah'ın Zat'ına böylece geri dönmüş olur.

İşte öldüğü zaman ruhu vücudunda olan bir kişiyle, ruhu vücudunda olmayan bir kişi arasında sadece bu farklılık vardır. Ruh, Allah'ın katından gelip tekrar geriye döner veya fizik vücuttan çıkar ve Allah'a döner.

Gelelim uyku sırasındaki olaylara:

Uykudan evvel nefsin elektron devir sayısı fizik vücudun yarısı kadardır. Uykudayken fizik vücudun devir sayısında azalma, nefsinkinde yükselme olur. Devir sayıları eşit olduğu anda nefs, vücudu terkeder ve dilediği yere gider. Mesafeler hiç önemli değildir. Kişi uyandığı zaman nefs, kâinatın neresinde olursa olsun sonsuz hızla geri dönerek fizik vücudun içine girer ve normal standartlarda kişi uykusundan uyanır.

Nefs o kişi yaşadığı sürece her uyuduğunda, her bayıldığında kişinin vücudunu mutlaka terkeder. Terketmeyenlere uyurgezerler denir. Onlar uyudukları halde, nefsleri içlerinde kalmıştır. Nefslerinin gözüyle görürler, başka bir âlemde yaşarlar. Bu âlemde herhangibir yerdedirler ama o sırada nefslerinin gözüyle başka bir âleme bakarlar.
close tefsir menu

ZUMER Suresi Tefsiri

ZUMER Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.