Sure sec
TEKVÎR-3 Tefsiri

TEKVÎR Suresi 3. Ayet-i Kerime Tefsiri

TEKVÎR-3 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Dünyanın merkezinden geçen bütün doğruların iki tarafının daima eşit ağırlıklı olabilmesi için Allah dağları yaratmış ve ait oldukları noktalara yerleştirmiştir. Kıyâmet günü bu denge bozulacaktır...
share on facebook  tweet  share on google  print  

TEKVÎR Suresi Âyet - 3 Tefsiri

 

وَإِذَا الْجِبَالُ سُيِّرَتْ

Ve izâl cibâlu suyyirat.

Ve dağlar yürütüldüğü zaman.

1.ve izâ: ve olduğu zaman
2.el cibâlu: dağlar
3.suyyiret: yürütüldü
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Dünyanın merkezinden geçen bütün doğruların iki tarafının daima eşit ağırlıklı olabilmesi için Allah dağları yaratmış ve ait oldukları noktalara yerleştirmiştir. Kıyâmet günü bu denge bozulacaktır.

1- “Dağlar yürür, siz farkında olmazsınız.”

27/NEML-88: Ve terâl cibâle tahsebuhâ câmideten ve hiye temurru merras sehâb(sehâbi), sun’allâhillezî etkane kulle şey’in, innehu habîrun bimâ tef’alûn(tef’alûne).
Ve dağı görürsün, onu hareketsiz sanırsın. O, bulut gibi hareket eder. Herşeyi sağlam yapan Allah’ın yaratmasıdır. Muhakkak ki O, yaptıklarınızdan haberdardır.
2- “Ve dağları (yeri sabit tutan) kazıklar (yapmadık mı?)”

78/NEBE-7: Vel cibâle evtâdâ(evtâden).
Ve dağları (yeri sabit tutan) kazıklar (yapmadık mı?)
Bu iki âyet, dağların jeolojik konumunu açıklamakta. Dik konumdaki dağlar, yerin sıvı tabakası üzerinde, yeryüzünü sabitmiş gibi tutması (insanların bunu hissetmemesi) için, Nebe Suresi 7. âyette, dağların kazık görevi gördüğü açıklanmakta.

Ancak kıyâmet esnasında, bu yürüme korkunç bir hıza ulaşacak.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.