Sure sec
TEGÂBUN-1 Tefsiri

TEGÂBUN Suresi 1. Ayet-i Kerime Tefsiri

TEGÂBUN-1 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Yerde ve göklerde olan her zerre (her elektron ve karşıt elektron) devamlı olarak dönmektedir. Allah'ın katından devamlı, ardarda inen nötrinolar elektronlara ulaşıp onların kesintisiz olarak dönm...
share on facebook  tweet  share on google  print  

TEGÂBUN Suresi Âyet - 1 Tefsiri

 

يُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Yusebbihu lillâhi mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ard(ardı), ehul mulku ve lehul hamdu ve huve alâ kulli şey’in kadîr(kadîrun).

Göklerde ve yerde olan herşey Allah’ı tesbih eder. Mülk O’nundur ve hamd O’nadır. Ve O, herşeye Kaadir’dir (gücü yetendir).

1.yusebbihu: tespih eder
2.li allâhi: Allah'ı
3.: şeyler
4.fî es semâvâti: semalarda, göklerde
5.ve mâ: ve şeyler
6.fî el ardı: arzda, yeryüzünde, yerde
7.lehu: onun, ona
8.el mulku: mülk, sahiplik, idare
9.ve lehu: ve onun, ona
10.el hamdu: hamd, sena, övgü
11.ve huve: ve o
12.alâ kulli şey'in: herşeye
13.kadîrun: kaadir
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Yerde ve göklerde olan her zerre (her elektron ve karşıt elektron) devamlı olarak dönmektedir. Allah'ın katından devamlı, ardarda inen nötrinolar elektronlara ulaşıp onların kesintisiz olarak dönmesini sağlamaktadır. Bu dönüşte her zerre Allah'ın ismini tekrar eder.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.