Sure sec
TAHRÎM-8 Tefsiri

TAHRÎM Suresi 8. Ayet-i Kerime Tefsiri

TAHRÎM-8 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Nasuh tövbesi vazgeçilmesi, bozulması (neshedilmesi) mümkün olmayan tövbedir. Böyle bir tövbe ile Allah'a tövbe edin ki, Allah bu sebeple, sizin günahlarınızı örtsün ve cennetine girmenizi sağlası...
share on facebook  tweet  share on google  print  

TAHRÎM Suresi Âyet - 8 Tefsiri

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَّصُوحًا عَسَى رَبُّكُمْ أَن يُكَفِّرَ عَنكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيُدْخِلَكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ يَوْمَ لَا يُخْزِي اللَّهُ النَّبِيَّ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ نُورُهُمْ يَسْعَى بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَبِأَيْمَانِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَا إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Yâ eyyuhâllezîne âmenû tûbû ilâllâhi tevbeten nasûhan, asâ rabbukum en yukeffira ankum seyyiâtikum ve yudhilekum cennâtin tecrî min tahtihâl enhâru, yevme lâ yuhzîllâhun nebiyye vellezîne âmenû meahu, nûruhum yes'â beyne eydîhim ve bi eymânihim yekûlûne rabbenâ etmim lenâ nûranâ vagfir lenâ, inneke alâ kulli şey'in kadîr(kadîrun).

Ey âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı dileyenler)! Allah’a Nasuh Tövbesi ile tövbe edin! Umulur ki Rabbiniz, sizin günahlarınızı örter ve sizi altından nehirler akan cennetlere koyar. O gün Allah, nebîleri ve O’nunla beraber olanları mahzun etmez. Onların nurları, önlerinde ve sağlarında koşar. “Rabbimiz, bizim nurumuzu tamamla ve bize mağfiret et (günahlarımızı sevaba çevir). Muhakkak ki Sen, herşeye kaadirsin.” derler.

1.yâ eyyuhâ: ey
2.ellezîne âmenû: âmenû olanlar
3.tûbû: tövbe edin
4.ilâ allâhi: Allah'a
5.tevbeten nasûhan: nasuh tövbesi
6.asâ: olur ki, umulur
7.rabbu-kum: Rabbiniz
8.en yukeffire: örtmesi (mastar)
9.an-kum: sizden
10.seyyiâti-kum: kötülükleriniz, günahlarınız
11.ve yudhile-kum: ve sizi dahil eder, koyar
12.cennâtin: cennetler
13.tecrî: akar
14.min tahti-hâ: onun altından
15.el enhâru: nehirler
16.yevme: o gün
17.lâ yuhzî: rüsva ve rezil etmez
18.allâhu: Allah
19.nebiyye: peygamber
20.ve ellezîne âmenû: ve âmenû olanlar
21.mea-hu: onunla beraber
22.nûru-hum: onların nurları
23.yes'â: koşar
24.beyne eydî-him: onların elleri arasında, önlerinde
25.ve bi eymâni-him: ve onların sağlarında
26.yekûlûne: derler
27.rabbe-nâ: Rabbimiz
28.etmim: tamamla
29.lenâ: bize
30.nûre-nâ: nurumuz
31.ve igfir-lenâ: ve bizi mağfiret et (günahlarımızı sevaba çevir)
32.inne-ke: muhakkak ki sen
33.alâ kulli şey'in: herşeye
34.kadîrun: kaadir, gücü yeten
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Nasuh tövbesi vazgeçilmesi, bozulması (neshedilmesi) mümkün olmayan tövbedir. Böyle bir tövbe ile Allah'a tövbe edin ki, Allah bu sebeple, sizin günahlarınızı örtsün ve cennetine girmenizi sağlasın. Kıyâmet günü Allah, nebîleri (peygamberleri) ve onunla beraber olanları rezil etmez. Onların nurları önlerinde ve sağlarında parıldar. “Rabbimiz bize salâh nurunu da vererek, nurumuzu tamamla ve bize mağfiret et yani günahlarımızı sevaba çevir. Muhakkak ki Sen herşeye kaadirsin.” derler.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.