Sure sec
TAHRÎM-7 Tefsiri

TAHRÎM Suresi 7. Ayet-i Kerime Tefsiri

TAHRÎM-7 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Kıyâmet günü inkâr edenlerin özür beyan etmemesi, işlemiş oldukları şeylerin karşılığı kadar cezalandırılacakları açıklanıyor. Kiramen kâtibin melekleri her olayı derecelendirerek kaydediyor. Kaza...
share on facebook  tweet  share on google  print  

TAHRÎM Suresi Âyet - 7 Tefsiri

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ كَفَرُوا لَا تَعْتَذِرُوا الْيَوْمَ إِنَّمَا تُجْزَوْنَ مَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ

Yâ eyyuhâllezîne keferû lâ ta’tezirûl yevme, innemâ tuczevne mâ kuntum ta’melûn(ta’melûne).

Ey inkâr edenler! O gün özür beyan etmeyin. Siz sadece yapmış olduğunuz şeylerin karşılığı olarak cezalandırılacaksınız.

1.yâ eyyuhâ: ey
2.ellezîne keferû: inkâr edenler
3.lâ ta'tezirû: özür beyan etmeyin
4.el yevme: o gün
5.innemâ: sadece, yalnız
6.tuczevne: cezalandırılırsınız, cezalandırılacaksınız
7.: şeyler
8.kuntum: siz oldunuz
9.ta'melûne: siz yapıyorsunuz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Kıyâmet günü inkâr edenlerin özür beyan etmemesi, işlemiş oldukları şeylerin karşılığı kadar cezalandırılacakları açıklanıyor. Kiramen kâtibin melekleri her olayı derecelendirerek kaydediyor. Kazandıkları derecelerle, kaybettikleri dereceler arasındaki negatif fark ne kadar ise o ölçüde cezalandırılacakları açıklanıyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.