Sure sec
TAHRÎM-6 Tefsiri

TAHRÎM Suresi 6. Ayet-i Kerime Tefsiri

TAHRÎM-6 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Âmenû olanlara kendilerini ve ailelerini ateşten korumaları emrolunuyor. Bu hedefe ulaşmak için Allah'a inananların mutlaka Allah'a ulaşmayı dilemeleri gerekir. 10/YÛNUS-7: İnnellezîne lâ yercûne ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

TAHRÎM Suresi Âyet - 6 Tefsiri

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ

Yâ eyyuhâllezîne âmenû kû enfusekum ve ehlîkum nâran vakûduhân nâsu vel hicâratu aleyhâ melâiketun gılâzun şidâdun lâ ya’sûnallâhe mâ emerahum ve yef’alûne mâ yu’merûne.

Ey âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı dileyenler)! Yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten kendinizi ve ailenizi koruyun. Onun üzerinde çok güçlü ve çok sert (acımasız) melekler vardır. Allah’ın onlara emrettiği şeyde, Allah’a asi olmazlar ve emrolundukları şeyi yaparlar.

1.yâ eyyuhâ: ey
2.ellezîne: o kimseler, onlar
3.âmenû: îmân ettiler, âmenû oldular, Allah'a ulaşmayı dilediler
4.: koruyun
5.enfuse-kum: kendinizi, nefslerinizi
6.ve ehlî-kum: ve yakınlarınızı
7.nâren: ateşten
8.vakûdu-hâ: ve onun yakıtı
9.en nâsu: insanlar
10.ve el hicâretu: ve taşlar
11.aleyhâ: onun üzerindeki
12.melâiketun: melekler
13.gılâzun: sert davrananlar, haşin olanlar
14.şidâdun: şiddetli, çok güçlü ve çok sert, acımasız
15.lâ ya'sûne allâhe: Allah'a asi olmazlar, isyan etmezler
16.: şey
17.emere-hum: onlara emretti
18.ve yef'alûne: ve yaparlar
19.: şey
20.yu'merûne: emrolundular
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Âmenû olanlara kendilerini ve ailelerini ateşten korumaları emrolunuyor. Bu hedefe ulaşmak için Allah'a inananların mutlaka Allah'a ulaşmayı dilemeleri gerekir.

10/YÛNUS-7: İnnellezîne lâ yercûne likâenâ ve radû bil hayâtid dunyâ vatmeennû bihâ vellezîne hum an âyâtinâ gâfilûn(gâfilûne).
Muhakkak ki onlar, Bize ulaşmayı (hayatta iken ruhlarını Allah’a ulaştırmayı) dilemezler. Dünya hayatından razı olmuşlardır ve onunla doyuma ulaşmışlardır ve onlar âyetlerimizden gâfil olanlardır.
10/YÛNUS-8: Ulâike me'vâhumun nâru bimâ kânû yeksibûn(yeksibûne).
İşte onların kazandıkları (dereceler) gereğince varacakları yer ateştir (cehennemdir).
Cehennemde çok güçlü, çok sert (acımasız) melekler olduğu, Allah'ın kendilerine emrettiği her konuda Allah'a isyan etmeyecekleri ve Allah'ın emrettiği şeyi yerine getirecekleri ifade buyruluyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.