Sure sec
TAHRÎM-5 Tefsiri

TAHRÎM Suresi 5. Ayet-i Kerime Tefsiri

TAHRÎM-5 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in kalpleri kayan bu iki hanımı boşaması halinde, Allah'ın, onların yerine onlardan daha hayırlı, daha müslüman, daha mü'min olan, tövbe eden, kul olan oru...
share on facebook  tweet  share on google  print  

TAHRÎM Suresi Âyet - 5 Tefsiri

 

عَسَى رَبُّهُ إِن طَلَّقَكُنَّ أَن يُبْدِلَهُ أَزْوَاجًا خَيْرًا مِّنكُنَّ مُسْلِمَاتٍ مُّؤْمِنَاتٍ قَانِتَاتٍ تَائِبَاتٍ عَابِدَاتٍ سَائِحَاتٍ ثَيِّبَاتٍ وَأَبْكَارًا

Asâ rabbuhû in tallakakunne en yubdilehû ezvâcen hayran min kunne muslimâtin mu’minâtin kânitâtin tâibâtin âbidâtin sâihâtin seyyibâtin ve ebkârâ(ebkâren).

Eğer (o) sizi boşarsa, onun Rabbinin, onun için sizin yerinize, sizden daha hayırlı olan müslüman (Allah’a teslim olmuş) kadınlar, mü’min kadınlar, kanitin olan kadınlar, tövbe eden kadınlar, kul olan kadınlar, oruç tutan kadınlar, dul ve bakire olan kadınlardan zevceler (eşler) ile değiştirmesi umulur.

1.asâ: belki, umulur
2.rabbu-hu: onun Rabbi
3.in: eğer
4.tallaka-kunne: sizi boşadı
5.en yubdile-hû: ona (onun için ..... yerine) değiştirmesi
6.ezvâcen: zevceler, eşler
7.hayren: daha hayırlı
8.min-kunne: sizden
9.muslimâtin: müslüman (Allah'a teslim olmuş) kadınlar
10.mu'minâtin: mü'min (îmân etmiş) kadınlar
11.kânitâtin: kanitin olan kadınlar (Allah'ın huzurunda saygı ile duranlar)
12.tâibâtin: tövbe eden kadınlar
13.âbidâtin: abid (Allah'a kul olmuş) olan kadınlar
14.sâihâtin: oruç tutan, Allah yolunda hicret eden kadınlar
15.seyyibâtin: dul kadınlar
16.ve ebkâren: ve bekâr, bakire kadınlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in kalpleri kayan bu iki hanımı boşaması halinde, Allah'ın, onların yerine onlardan daha hayırlı, daha müslüman, daha mü'min olan, tövbe eden, kul olan oruç tutan, dul veya bakire kadınlardan yeni zevceler getirerek onlarla değiştirmesi umulur, buyruluyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.