Sure sec
TAHRÎM-4 Tefsiri

TAHRÎM Suresi 4. Ayet-i Kerime Tefsiri

TAHRÎM-4 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in kalpleri kayan iki hanımının evvelâ Allah'a tövbe etmesi emrolunuyor. Ayrıca O'na karşı yardımlaşırlarsa, karşılarında Allah'ı, Cebrail (a.s)'ı, mü'minl...
share on facebook  tweet  share on google  print  

TAHRÎM Suresi Âyet - 4 Tefsiri

 

إِن تَتُوبَا إِلَى اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُمَا وَإِن تَظَاهَرَا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلَاهُ وَجِبْرِيلُ وَصَالِحُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمَلَائِكَةُ بَعْدَ ذَلِكَ ظَهِيرٌ

İn tetûbâ ilâllâhi fe kad sagat kulûbukumâ, ve in tezâherâ aleyhi fe innallâhe huve mevlâhu ve cibrîlu ve sâlihul mu’minîn(mu’minîne), vel melâiketu ba’de zâlike zahîr(zahîrun).

Siz ikiniz de Allah’a tövbe etseniz (ki, mutlaka etmelisiniz). Çünkü ikinizin de kalbi kaymıştı. Ve eğer O’na (Hz. Peygamber (S.A.V)’e) karşı yardımlaşırsanız, o taktirde muhakkak ki Allah, O; O’nun (Hz. Peygamber (S.A.V)’in) Mevlâsı’dır, Cibril (A.S) ve mü’minlerin salih olanları ve bunlardan başka melekler de O’na zahirdirler (yardımcıdırlar).

1.in: eğer, ise, keşke olsa
2.tetûbâ: siz ikiniz tövbe etseniz (ki, mutlaka etmelisiniz)
3.ilâ allâhi: Allah'a
4.fe kad: çünkü olmuştu
5.sagat: meyletti, kaydı
6.kulûbu-kumâ: ikinizin kalpleri
7.ve in: ve eğer
8.tezâherâ: yardımlaşırsanız
9.aleyhi: ona (karşı)
10.fe: o zaman, o taktirde
11.inne: muhakkak
12.allâhe: Allah
13.huve: o
14.mevlâ-hu: onun mevlâsı
15.ve cibrîlu: ve Cibril
16.ve sâlihu: ve salih olanlar
17.el mu'minîne: mü'minler
18.ve el melâiketu: ve melekler
19.ba'de zâlike: bundan sonra
20.zahîrun: yardımcı
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in kalpleri kayan iki hanımının evvelâ Allah'a tövbe etmesi emrolunuyor. Ayrıca O'na karşı yardımlaşırlarsa, karşılarında Allah'ı, Cebrail (a.s)'ı, mü'minlerin salih olanlarını ve melekleri bulacakları açıklanıyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.