Sure sec
TAHRÎM-3 Tefsiri

TAHRÎM Suresi 3. Ayet-i Kerime Tefsiri

TAHRÎM-3 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V), hanımlarından (zevcelerinden) bazılarına bir sırrı gizlice söylemişti. Fakat hanımı sırrı başkalarına söyleyince, Allah sırrın başkalarına açıklandığını H...
share on facebook  tweet  share on google  print  

TAHRÎM Suresi Âyet - 3 Tefsiri

 

وَإِذْ أَسَرَّ النَّبِيُّ إِلَى بَعْضِ أَزْوَاجِهِ حَدِيثًا فَلَمَّا نَبَّأَتْ بِهِ وَأَظْهَرَهُ اللَّهُ عَلَيْهِ عَرَّفَ بَعْضَهُ وَأَعْرَضَ عَن بَعْضٍ فَلَمَّا نَبَّأَهَا بِهِ قَالَتْ مَنْ أَنبَأَكَ هَذَا قَالَ نَبَّأَنِيَ الْعَلِيمُ الْخَبِيرُ

Ve iz eserran nebiyyu ilâ ba’dı ezvâcihî hadîsâ(hadîsen), fe lemmâ nebbeet bihî ve azherahullâhu aleyhi arrafe ba’dahu ve a’rada an ba’dın, fe lemmâ nebbeehâ bihî kâlet men enbeeke hâzâ, kâle nebbeeniyel alîmul habîr(habîru).

Nebî, bazı zevcelerine sır olan bir sözü gizlice söylemişti. Fakat onu (o sırrı) başkasına haber verince Allah, ona (durumu) izhar etti (peygamberine bildirdi). (Nebî de) bazısını açıkladı ve bazısını (bildirmekten) vazgeçti. Ona (zevcesine) onu (bunu bildiğini) haber verdiği zaman, (zevcesi): “Bunu sana kim haber verdi?” dedi. (Nebî): “Bana Alîm (en iyi bilen) ve Habîr (herşeyden haberdar) olan bildirdi.” dedi.

1.ve iz: ve olmuştu
2.eserre: sır verdi, gizlice söyledi
3.en nebiyyu: peygamber
4.ilâ ba'dı: bazısına
5.ezvâci-hî: onun zevceleri, eşleri
6.hadîsen: söz
7.fe lemmâ: olunca
8.nebbeet: haber verdi
9.bi-hî: onu
10.ve azhere-hu: ve onu zahir kıldı, izhar etti, bildirdi
11.allâhu: Allah
12.aleyhi: ona
13.arrefe: tanıttı, bildirdi, anlattı
14.ba'da-hu: onun bir kısmı, bazısı
15.ve a'rada: ve yüz çevirdi, vazgeçti
16.an ba'din: bazısından
17.fe lemmâ: olunca, olduğu zaman
18.nebbee-hâ: onu haber verdi
19.bi-hî: onu
20.kâlet: dedi
21.men: kim
22.enbee-ke: sana haber verdi
23.hâzâ: bu, bunu
24.kâle: dedi
25.nebbeeniye (nebbee-nî): bana haber verdi
26.el alîmu: en iyi bilen
27.el habîru: habîr olan, herşeyden haberdar olan
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V), hanımlarından (zevcelerinden) bazılarına bir sırrı gizlice söylemişti. Fakat hanımı sırrı başkalarına söyleyince, Allah sırrın başkalarına açıklandığını Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimiz'e haber verdi. Nebî de bazısını açıkladı bazısını açıklamaktan vazgeçti. Sırrı söyleyene, sırrın o hanımı tarafından başkalarına açıklandığını söyleyince, eşi O'na: “Bunu sana kim haber verdi?” diye sordu. “Bana Alîm ve Habîr olan bildirdi (yani Allah bildirdi).” dedi.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.