Sure sec
TAHRÎM-12 Tefsiri

TAHRÎM Suresi 12. Ayet-i Kerime Tefsiri

TAHRÎM-12 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah Hz. Meryem'i de iffet konusunda örnek veriyor. Allah “Onun içine ruhumuzdan üfledik.” buyuruyor. Böylece Allah'ın Ruhu ile Hz. İsa dünyaya geldi. Hz. İsa Rabbinin kitaplarını ve söyledikleri...
share on facebook  tweet  share on google  print  

TAHRÎM Suresi Âyet - 12 Tefsiri

 

وَمَرْيَمَ ابْنَتَ عِمْرَانَ الَّتِي أَحْصَنَتْ فَرْجَهَا فَنَفَخْنَا فِيهِ مِن رُّوحِنَا وَصَدَّقَتْ بِكَلِمَاتِ رَبِّهَا وَكُتُبِهِ وَكَانَتْ مِنَ الْقَانِتِينَ

Ve meryemebnete ımrânelletî ahsanet fercehâ fe nefahnâ fîhi min rûhınâ ve saddekat bi kelimâti rabbihâ ve kutubihî ve kânet minel kânitîn(kânitîne).

İmran’ın kızı Meryem ki, onun iffeti ahsendi. Bu sebeple onun içine Ruhumuzdan üfledik. Ve o, Rabbinin kelimelerini ve kitaplarını tasdik etti. Ve o, kanitin olanlardan oldu.

1.ve meryem(e): Meryem
2.ibnete: kızı
3.imrâne: imran
4.elletî: ki o
5.ahsanet: ahsen, en güzel idi
6.ferce-hâ: onun iffeti
7.fe: bu yüzden, bu sebeple
8.nefahnâ: biz üfledik
9.fî-hi: onun içine
10.min rûhi-nâ: ruhumuzdan
11.ve saddakat: ve tasdik etti
12.bi kelimâti: sözlerini
13.rabbi-hâ: Rabbinin
14.ve kutubi-hi: ve onun kitaplarını
15.ve kânet: ve idi, oldu
16.min el kânitîne: kanitin olanlardan
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah Hz. Meryem'i de iffet konusunda örnek veriyor. Allah “Onun içine ruhumuzdan üfledik.” buyuruyor. Böylece Allah'ın Ruhu ile Hz. İsa dünyaya geldi. Hz. İsa Rabbinin kitaplarını ve söylediklerini tasdik etti. Doğar doğmaz konuşmaya başladı. O kanitinlerden idi. Geceler boyunca Allah ile birlikte olan daimî zikrin sahiplerinden idi.

19/MERYEM-17: Fettehazet min dûnihim hicâben fe erselnâ ileyhâ rûhanâ fe temessele lehâ beşeren seviyyâ(seviyyen).
Sonra da onlardan (ayıran) bir perde çekti. O zaman ona Ruhumuz’u (Ruh’ûl Kudüs) gönderdik. Ona normal bir beşer suretinde (hüviyetinde) temessül etti (göründü).
19/MERYEM-21: Kâle kezâlik(kezâliki), kâle rabbuki huve aleyye heyyin(heyyinun), ve li nec’alehû âyeten lin nâsi ve rahmeten minnâ, ve kâne emren makdıyyâ(makdıyyen).
(Ruh’ûl Kudüs): “İşte böyle” dedi. Senin Rabbin: “O, Bana kolaydır ve onu, insanlara bir âyet (mucize) ve Bizden bir rahmet kılacağız.” buyurdu. Ve emir kaza edilmiştir (yerine getirilmiştir).
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.