Sure sec
TAHRÎM-11 Tefsiri

TAHRÎM Suresi 11. Ayet-i Kerime Tefsiri

TAHRÎM-11 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: İki peygamberin eşlerinin ihanetine karşılık, azılı bir kâfir olan firavunun mü'min hanımı îmân edenlere örnek olarak veriliyor. Bu hanım diyor ki: “Rabbim bana Kendi katında, cennette bir ev yap....
share on facebook  tweet  share on google  print  

TAHRÎM Suresi Âyet - 11 Tefsiri

 

وَضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِّلَّذِينَ آمَنُوا اِمْرَأَةَ فِرْعَوْنَ إِذْ قَالَتْ رَبِّ ابْنِ لِي عِندَكَ بَيْتًا فِي الْجَنَّةِ وَنَجِّنِي مِن فِرْعَوْنَ وَعَمَلِهِ وَنَجِّنِي مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ

Ve daraballâhu meselen lillezîne âmenûmraete fir’avn(fir’avne), iz kâlet rabbibni lî indeke beyten fîl cenneti ve neccinî min fir’avne ve amelihî ve neccinî minel kavmiz zâlimîn(zâlimîne).

Ve Allah, âmenû olanlara firavunun eşini örnek verdi: “Rabbim, Senin katında cennette benim için bir ev inşa et ve beni firavundan ve onun yaptıklarından kurtar. Ve zalimler kavminden beni kurtar.” demişti.

1.ve darabe: ve vurdu, vurguladı
2.(darabe meselen): (misal getirmek, örnek vermek)
3.allâhu: Allah
4.meselen: misal, örnek
5.li ellezîne âmenû: âmenû olanlara, ölmeden önce Allah'a ulaşmayı dileyenlere
6.emreete: hanımı
7.fir'avne: firavun
8.iz kâlet: demişti
9.rabbi: Rabbim
10.ibni: bina et, inşa et
11.: bana, benim için
12.inde-ke: senin yanında, senin katında
13.beyten: bir ev
14.fî el cenneti: cennette
15.ve necci-nî: ve beni kurtar
16.min fir'avne: firavundan
17.ve ameli-hî: ve onun yaptıkları
18.ve necci-nî: ve beni kurtar
19.min el kavmi: kavminden
20.ez zâlimîne: zalimler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
İki peygamberin eşlerinin ihanetine karşılık, azılı bir kâfir olan firavunun mü'min hanımı îmân edenlere örnek olarak veriliyor. Bu hanım diyor ki: “Rabbim bana Kendi katında, cennette bir ev yap. Beni hem firavundan hem de o zalimler kavminden kurtar.”
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.