Sure sec
TAHRÎM-10 Tefsiri

TAHRÎM Suresi 10. Ayet-i Kerime Tefsiri

TAHRÎM-10 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Hz. Nuh ve Hz. Lut'un hanımları onlara ihanet ettiler. Onların eşlerinin cehennemden kurtulması konusundaki talepleri hanımlarını cehennemden kurtaramadı. Ve onlara “Cehenneme girin!” denildiği if...
share on facebook  tweet  share on google  print  

TAHRÎM Suresi Âyet - 10 Tefsiri

 

ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِّلَّذِينَ كَفَرُوا اِمْرَأَةَ نُوحٍ وَاِمْرَأَةَ لُوطٍ كَانَتَا تَحْتَ عَبْدَيْنِ مِنْ عِبَادِنَا صَالِحَيْنِ فَخَانَتَاهُمَا فَلَمْ يُغْنِيَا عَنْهُمَا مِنَ اللَّهِ شَيْئًا وَقِيلَ ادْخُلَا النَّارَ مَعَ الدَّاخِلِينَ

Daraballâhu meselen lillezîne keferûmraete nûhın vemraete lût(lûtın), kânetâ tahte abdeyni min ibâdinâ sâlihayni fe hânetâhumâ fe lem yugniyâ anhumâ minallâhi şey’en ve kîledhulen nâra mead dâhılîn(dâhilîne).

Allah, kâfirlere, Hz. Nuh’un ve Hz. Lut’un hanımını örnek verdi. İkisi de, salih kullarımızdan iki kulumuzun (nikâhı) altındaydı. Fakat ikisi de ihanet etti. Bu yüzden ikisine de, Allah’tan bir şeye (azaba) karşı, onlardan (eşlerinden) bir fayda olmadı (onları kurtaramadılar). Ve onlara: “İkiniz de ateşe girenlerle beraber (ateşe) girin.” denildi.

1.darabe
(darabe meselen)
: vurdu, vurguladı
: (misal getirmek, örnek vermek)
2.allâhu: Allah
3.meselen: misal, örnek
4.li ellezîne keferû: inkâr edenlere, kâfirlere
5.imreete nûhin: Nuh'un hanımı
6.ve imreete lûtin: ve Lut'un hanımı
7.kânetâ: ikisi idi
8.tahte: altında
9.abdeyni: iki kul
10.min ibâdi-nâ: kullarımızdan
11.sâlihayni: iki salih kul
12.fe: böyleyken, fakat
13.hânetâ humâ: ikisi hainlik etti, ihanet etti
14.fe lem yugnîyâ: bu yüzden ikisine bir fayda (yarar) olmadı
15.an-humâ: onlardan (ikisinden)
16.min allâhi: Allah'tan
17.şey'en: bir şey
18.ve kîle: ve denildi
19.edhulâ: ikiniz girin
20.en nâre: ateş
21.mea: beraber
22.ed dâhilîne: dahil olanlar, girenler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Hz. Nuh ve Hz. Lut'un hanımları onlara ihanet ettiler. Onların eşlerinin cehennemden kurtulması konusundaki talepleri hanımlarını cehennemden kurtaramadı. Ve onlara “Cehenneme girin!” denildiği ifade ediliyor. Yani Allah, zamanı sıfırlayan sonsuz hızı sebebiyle kıyâmet koptuktan sonraki zaman parçasından sesleniyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.