Sure sec
ŞÛRÂ-9 Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi 9. Ayet-i Kerime Tefsiri

ŞÛRÂ-9 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Aslında sadece Allah dosttur. Tagut yani insan ve cin şeytanların hiçbirisi dost değildir. Ne şeytanın kendisi ne insan şeytanlar ne de cin şeytanlar insana dost olurlar. Onlar insanın daima düşma...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ŞÛRÂ Suresi Âyet - 9 Tefsiri

 

أَمِ اتَّخَذُوا مِن دُونِهِ أَوْلِيَاء فَاللَّهُ هُوَ الْوَلِيُّ وَهُوَ يُحْيِي المَوْتَى وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Emittehazû min dûnihî evliyâe, fallâhu huvel velîyyu ve huve yuhyîl mevtâ ve huve alâ kulli şey’in kadîr(kadîrun).

Yoksa O’ndan başka dostlar mı edindiler? İşte Allah; O, dosttur. Ve O, ölüleri diriltir. Ve O, herşeye kaadirdir.

1.em: yoksa
2.ittehazû: edindiler
3.min: den
4.dûni-hi: ondan başka
5.evliyâe: velîler, dostlar
6.fe: böylece, işte
7.allâhu: Allah
8.huve: o
9.el velîyyu: velî, dost
10.ve huve: ve o
11.yuhyî: diriltir
12.el mevtâ: ölüler
13.ve huve: ve o
14.alâ kulli şey'in: herşeye
15.kadîrun: kaadir olan, gücü yeten
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Aslında sadece Allah dosttur. Tagut yani insan ve cin şeytanların hiçbirisi dost değildir. Ne şeytanın kendisi ne insan şeytanlar ne de cin şeytanlar insana dost olurlar. Onlar insanın daima düşmanlarıdır. Çünkü bütün insanları kendileriyle beraber cehenneme ulaştırmak isterler. Kur'ân-ı Kerim'de şeytan, bizatihi iblis ve avanesi olan diğer şeytanlar yani kabilesi olarak geçmektedir. Allahû Tealâ diyor ki:

7/A'RÂF-27: Yâ benî âdeme lâ yeftinennekumuş şeytânu kemâ ahrace ebeveykum minel cenneti yenziu anhumâ libâsehumâ li yuriyehumâ sev’âtihimâ innehu yerâkum huve ve kabîluhu min haysu lâ terevnehum innâ cealnâş şeyâtîne evliyâe lillezîne lâ yu’minûn(yu’minûne).
Ey Âdemoğulları! Şeytan, sizin ebeveyninizi (anne ve babanızı), onların ayıp yerlerinin görünmesi için elbiselerini soyarak, cennetten çıkardığı gibi sakın sizleri de fitneye düşürmesin. Muhakkak ki; o ve onun kabilesi (topluluğu), sizin onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler. Muhakkak ki; Biz şeytanları mü’min olmayanlara dost kıldık.
Kâfirler tagutun dostudur:

2/BAKARA-257: Allâhu velîyyullezîne âmenû, yuhricuhum minez zulumâti ilân nûr(nûri), vellezîne keferû evliyâuhumut tâgûtu yuhricûnehum minen nûri ilâz zulumât(zulumâti), ulâike ashâbun nâr(nâri), hum fîhâ hâlidûn(hâlidûne).
Allah, âmenû olanların (Allah’a ulaşmayı dileyenlerin) dostudur, onları (onların nefslerinin kalplerini) zulmetten nura çıkarır. Ve kâfirlerin dostları taguttur (onlar, şeytanı dost edinirler, şeytan kimseye dost olmaz), onları (onların nefslerinin kalplerini) nurdan zulmete çıkarırlar. İşte onlar, ateş ehlidir. Onlar, orada ebedî kalacak olanlardır.
Tagut, kâfirlere dost değildir: kâfirler, tagutun dostudur. Çünkü onlar tagut tarafından nurdan zulmete götürülürler. Dost hiç insanı nurdan zulmete götürür mü? Allah'a ulaşmayı dileyip de Allah'a ulaşan birisi de tagutu (insan ve cin şeytanları) dost edinirse o zaman ulaştığı yerden aşağı düşer. Zikri giderek 33.000'den aşağı doğru iner ve kişi hergün manevî kan kaybeder ve giderek aşağı doğru iner. Ve gideceği yer cehennem olur.
close tefsir menu

ŞÛRÂ Suresi Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.