Sure sec
ŞÛRÂ-8 Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi 8. Ayet-i Kerime Tefsiri

ŞÛRÂ-8 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: İnsanlar, Allah'a ulaşmayı dileyenler ve dilemeyenler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Sadece Allah'a ulaşmayı dileyenler, Allah'ın rahmetinin içine konulacaklar. Geri kalanlar, Allah'a ulaşmayı dile...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ŞÛRÂ Suresi Âyet - 8 Tefsiri

 

وَلَوْ شَاء اللَّهُ لَجَعَلَهُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَلَكِن يُدْخِلُ مَن يَشَاء فِي رَحْمَتِهِ وَالظَّالِمُونَ مَا لَهُم مِّن وَلِيٍّ وَلَا نَصِيرٍ

Ve lev şâallâhu le cealehum ummeten vâhıdeten ve lâkin yudhilu men yeşâu fî rahmetihî, vez zâlimûne mâ lehum min velîyyin ve lâ nasîr(nasîrin).

Eğer Allah dileseydi, onları mutlaka tek bir ümmet kılardı. Ve lâkin dilediği kimseyi rahmetinin içine koyar ve zalimler için bir velî (dost) ve yardımcı yoktur.

1.ve lev: ve eğer
2.şâe: diledi
3.allâhu: Allah
4.le: elbette, mutlaka
5.ceale-hum: onları kıldı, yaptı
6.ummeten: ümmet
7.vâhıdeten: bir
8.ve lâkin: ve lâkin, fakat
9.yudhilu: dahil eder, koyar
10.men: kim, kimse
11.yeşâu: diler
12.: de, içinde
13.rahmeti-hi: onun rahmeti
14.ve ez zâlimûne: ve zalimler
15.: yok
16.lehum: onlar için, onlara
17.min: den
18.velîyyin: velî, dost
19.ve lâ: ve yoktur
20.nasîrin: yardımcı
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
İnsanlar, Allah'a ulaşmayı dileyenler ve dilemeyenler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Sadece Allah'a ulaşmayı dileyenler, Allah'ın rahmetinin içine konulacaklar. Geri kalanlar, Allah'a ulaşmayı dileyip mürşidlerine tabîyetlerini gerçekleştirmedikçe Allah'ın Rahîm esmasıyla tecellisine muhatap olamazlar. Allah'ın rahmetinin içine konulmaları da hiçbir şekilde mümkün değildir.

Allahû Tealâ dileseydi insanların hepsi Allah'a ulaşmayı dilerdi ve Allahû Tealâ onların hepsini tek bir ümmet yapardı ve hepsi kurtuluşa ulaşırdı. Ama sadece dilediği kişiyi rahmetinin içine koymaktadır. Allah'ın dilediği kişi ise Allah'a ulaşmayı dileyen kişidir. Allahû Tealâ, En'âm Suresinde diyor ki:

6/EN'ÂM-125: Fe men yuridillâhu en yehdiyehu yeşrah sadrahu lil islâm(islâmi), ve men yurid en yudıllehu yec’al sadrahu dayyikan haracen, ke ennemâ yassa’adu fîs semâi, kezâlike yec’alûllâhur ricse alâllezîne lâ yu’minûn(yu’minûne).
Öyleyse Allah kimi Kendisine ulaştırmayı dilerse onun göğsünü yarar ve (Allah’a) teslime (İslâm’a) açar. Kimi dalâlette bırakmayı dilerse, onun göğsünü semada yükseliyormuş gibi daralmış, sıkıntılı yapar. Böylece Allah, mü’min olmayanların üzerine azap verir.
Kim Allah'a ulaşmayı dilerse, o dalâletten kurtulandır. Kim Allah'a ulaşmayı dilerse, Allah da onu Kendisine ulaştırmayı diler. Kim Allah'a ulaşmayı dilemezse, Allah da onu Kendisine ulaştırmayı dilemez.

Allahû Tealâ, kimi Kendisine ulaştırmayı dilerse, onun göğsünü İslâm için, Allah'a teslim olması için yarar, şerheder. Ve oradan geçen rahmetle Allahû Tealâ, o kişiyi rahmetinin içine koyar.

Kişi zikir yapar, Allah'ın katından gelen rahmet, o kişinin göğsüne gelir, göğsünden kalbine ulaşır; kalbinin içine %2 oranında yerleşir. Bu, Allahû Tealâ'nın o kişiyi rahmetinin içine koyması halidir.
close tefsir menu

ŞÛRÂ Suresi Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.