Sure sec
ŞÛRÂ-5 Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi 5. Ayet-i Kerime Tefsiri

ŞÛRÂ-5 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ, göklerin neredeyse parçalanacağı ve meleklerin Rablerini hamd ile tesbih ettiklerinden bahsetmektedir. Arşı tutan melekler ve onların etrafındaki kişi; yeryüzündekiler için mağfiret ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ŞÛRÂ Suresi Âyet - 5 Tefsiri

 

تَكَادُ السَّمَاوَاتُ يَتَفَطَّرْنَ مِن فَوْقِهِنَّ وَالْمَلَائِكَةُ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَيَسْتَغْفِرُونَ لِمَن فِي الْأَرْضِ أَلَا إِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

Tekâdus semâvâtu yetefattarne min fevkıhinne vel melâiketu yusebbihûne bi hamdi rabbihim ve yestagfirûne li men fîl ard(ardı), e lâ innallâhe huvel gafûrur rahîm(rahîmu).

Gökler neredeyse üstlerinden parçalanacak. Ve melekler, Rab’lerini hamd ile tesbih ederler, yeryüzündeki kişiler için mağfiret dilerler. Allah, gerçekten Gafûr (mağfiret eden) ve Rahîm’dir (Rahîm esmasıyla tecelli eden), öyle değil mi?

1.tekâdu: neredeyse oluyordu, az kalsın oluyordu
2.es semâvâtu: semalar, gökler
3.yetefattarne: parçalanıyor, ayrılıyor
4.min: den
5.fevkı-hinne: onların üstünde
6.ve el melâiketu: ve melekler
7.yusebbihûne: tesbih ediyorlar
8.bi hamdi: hamd ile
9.rabbi-him: onların Rabbi
10.ve yestagfirûne: ve istiğfar ediyorlar, mağfiret diliyorlar
11.li men: o kimse için
12.: de, içinde
13.el ardı: arz, yeryüzü, yer
14.e lâ: (öyle) değil mi
15.inne: muhakkak ki, gerçekten
16.allâhe: Allah
17.huve: o
18.el gafûru: gafûr, mağfiret eden
19.er rahîmu: rahîm, rahîm esmasıyla tecelli eden
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ, göklerin neredeyse parçalanacağı ve meleklerin Rablerini hamd ile tesbih ettiklerinden bahsetmektedir. Arşı tutan melekler ve onların etrafındaki kişi; yeryüzündekiler için mağfiret dilerler. Allah, mağfiret edendir.

Allahû Tealâ, Mu'min Suresinin 7. âyet-i kerimesinde diyor ki:

40/MU'MİN-7: Ellezîne yahmilûnel arşa ve men havlehu yusebbihûne bi hamdi rabbihim ve yu’minûne bihî ve yestagfirûne lillezîne âmenû, rabbenâ vesi’te kulle şey’in rahmeten ve ilmen fagfir lillezîne tâbû vettebeû sebîleke ve kıhim azâbel cahîm(cahîmi).
Arşı tutan melekler ve onun etrafındaki kişi (devrin imamı), Rab'lerini hamd ile tesbih ederler ve O'na îmân ederler. Ve âmenû olanlar için (Allah'tan) mağfiret dilerler: “Rabbimiz, Sen herşeyi rahmetle (rahmetinle) ve ilimle (ilminle) kuşattın. Böylece (mürşidin önünde) tövbe edenleri ve Senin yoluna (Sıratı Mustakîm'e) tâbî olanları mağfiret et (günahlarını sevaba çevir). Onları cehennem azabından koru!”
Rahîm esmasıdır ki; o tecelliyle Allahû Tealâ, mağfiret sahibidir, günahları sevaba çevirendir.
close tefsir menu

ŞÛRÂ Suresi Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.