Sure sec
ŞÛRÂ-47 Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi 47. Ayet-i Kerime Tefsiri

ŞÛRÂ-47 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Kişi sadece Allah'a ulaşmayı dileyerek Allah'ın davetine icabet edebilir. Allah'a ulaşmayı dilemeyenler dalâlettedir. Gidecekleri yer cehennemdir. Ölüm günü geldikten sonra davete icabet etmek bir...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ŞÛRÂ Suresi Âyet - 47 Tefsiri

 

اسْتَجِيبُوا لِرَبِّكُم مِّن قَبْلِ أَن يَأْتِيَ يَوْمٌ لَّا مَرَدَّ لَهُ مِنَ اللَّهِ مَا لَكُم مِّن مَّلْجَأٍ يَوْمَئِذٍ وَمَا لَكُم مِّن نَّكِيرٍ

İstecîbû li rabbikum min kabli en ye’tiye yevmun lâ meradde lehu minallâh(minallâhi), mâ lekum min melcein yevme izin ve mâ lekum min nekîr(nekîrin).

Rabbinize icabet edin (Allah’a ulaşmayı dileyin), Allah tarafından geri döndürülmeyecek olan günün gelmesinden önce. İzin günü, sizin için bir sığınak yoktur. Ve sizin için bir inkâr yoktur (yaptıklarınızı inkâr edemezsiniz).

1.istecîbû: icabet edin
2.li rabbi-kum: Rabbinize
3.min kabli: den önce
4.en ye'tiye: gelmesi
5.yevmun: gün
6.lâ meredde: geri döndürülmeyecek olan
7.lehu: onu
8.min allâhi: Allah'tan, Allah tarafından
9.mâ lekum: sizin için yoktur
10.min melcein: (sığınaklardan) bir sığınak
11.yevmeizin: izin günü
12.ve mâ lekum: ve sizin için yoktur
13.min nekîrin: bir inkâr
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Kişi sadece Allah'a ulaşmayı dileyerek Allah'ın davetine icabet edebilir. Allah'a ulaşmayı dilemeyenler dalâlettedir. Gidecekleri yer cehennemdir. Ölüm günü geldikten sonra davete icabet etmek bir şey ifade etmez çünkü kişi hakikati zaten görecektir.

Allahû Teala: “Şu dünya hayatını yaşarken Benim davetime icabet edeceksiniz.” demektedir. İşte Allah'ın daveti, Allah'a ulaşmayı dilemektir. Eğer davete icabet edilirse kurtuluş garantidir. Davete icabet edilmezse cehennem garantidir.

Allah'ın davetine icabet etmeyenlerin, Allah'a ulaşmayı dilemeyenlerin durumu Yûnus Suresinin 7. ve 8. âyet-i kerimelerinde anlatılmaktadır:

10/YÛNUS-7: İnnellezîne lâ yercûne likâenâ ve radû bil hayâtid dunyâ vatmeennû bihâ vellezîne hum an âyâtinâ gâfilûn(gâfilûne).
Muhakkak ki onlar, Bize ulaşmayı (hayatta iken ruhlarını Allah’a ulaştırmayı) dilemezler. Dünya hayatından razı olmuşlardır ve onunla doyuma ulaşmışlardır ve onlar âyetlerimizden gâfil olanlardır.
10/YÛNUS-8: Ulâike me'vâhumun nâru bimâ kânû yeksibûn(yeksibûne).
İşte onların kazandıkları (dereceler) gereğince varacakları yer ateştir (cehennemdir).
Öyleyse insanlar ölüm günü gelmeden önce Allah'ın davetine icabet etmek mecburiyetindedirler.
close tefsir menu

ŞÛRÂ Suresi Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.