Sure sec
ŞÛRÂ-41 Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi 41. Ayet-i Kerime Tefsiri

ŞÛRÂ-41 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bir kişi başka birine kötülük ettiğinde kötülük eden derecat kaybeder. Kendisine kötülük yapılan, zulme uğrayan kişi ise zulmedenin kaybettiği derecatı kazanır. Adalet yerini bulur. Zulme uğrayan ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ŞÛRÂ Suresi Âyet - 41 Tefsiri

 

وَلَمَنِ انتَصَرَ بَعْدَ ظُلْمِهِ فَأُوْلَئِكَ مَا عَلَيْهِم مِّن سَبِيلٍ

Ve le men intesare ba’de zulmihî fe ulâike mâ aleyhim min sebîl(sebîlin).

Ve gerçekten zulme uğradıktan sonra hakkını geri alan kimseler, işte onlar; onların üzerine (aleyhlerine) bir yol (ceza) yoktur.

1.ve le: ve elbette, gerçekten
2.men: kim, kimse
3.intesare: yardımlaşır, hakkını alır
4.ba'de: sonra
5.zulmi-hi: zulme uğraması
6.fe: böylece
7.ulâike: işte onlar
8.mâ aleyhim: onların üzerine yoktur
9.min sebîlin: bir sebîl, bir yol
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bir kişi başka birine kötülük ettiğinde kötülük eden derecat kaybeder. Kendisine kötülük yapılan, zulme uğrayan kişi ise zulmedenin kaybettiği derecatı kazanır. Adalet yerini bulur. Zulme uğrayan kişi derecat kazanır ve eşitlik sağlanır. Ama bu kişi eşitlik sağlandıktan sonra “Ben kısas istiyorum.” derse kısas gerçekleştiğinde aynı fiil o zalime tatbik edilir ama bu sefer zalim derecat kazanır ve daha evvel o zalim tarafından zulme uğrayan kişi ise kazandığı kadar derecatı kaybeder.

Zalimin, derecat kazanmasıyla birlikte, kaybettiği derecelerle kazandığı dereceler birbirine eşit olur. Başkasına verdiği zararla kendisine verilen zarar eşit olur. Hem fiiller eşitlenir (sıfırlanır) hem de dereceler eşitlenir.

Kendisine zulmedilen kişi aynı zulmü diğerine yaptığı için zulme uğradığı kadar zulüm yapmıştır. Kendisine zulüm yapıldığı zaman derecat kazanmıştı; aynı fiili başkasına yaptığı için o kazandığı dereceler kadarını kaybeder. Kazandığı derecelerle kaybettiği dereceler birbirine eşitlenmiştir. Kendisine yapılan zulümle, onun zulüm yapana yaptığı zulüm gene eşit. Fiiller de eşitlendi dereceler de eşitlendi. Ama kişi intikam aldı diye Allahû Tealâ ona ceza vermez. Çünkü Allah, kısas hakkını tanımıştır.
close tefsir menu

ŞÛRÂ Suresi Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.