Sure sec
ŞÛRÂ-23 Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi 23. Ayet-i Kerime Tefsiri

ŞÛRÂ-23 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Yakınlıkta sevgi, Allah'a yakınlıkta resûlün ve resûle tâbî olanların birbirine karşı olan sevgileridir. Allah'a yakınlık arttıkça kişinin Allah'tan alacağı mükâfatlar da artar. Allah'a ulaşmayı d...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ŞÛRÂ Suresi Âyet - 23 Tefsiri

 

ذَلِكَ الَّذِي يُبَشِّرُ اللَّهُ عِبَادَهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ قُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى وَمَن يَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَّزِدْ لَهُ فِيهَا حُسْنًا إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ شَكُورٌ

Zâlikellezî yubeşşirullâhu ibâdehullezîne âmenû ve amilûs sâlihât(sâlihâti), kul lâ es’elukum aleyhi ecran illâl meveddete fîl kurbâ ve men yakterif haseneten nezid lehu fîhâ husnâ(husnen), innallâhe gafûrun şekûr(şekûrun).

İşte Allah’ın, âmenû olan (Allah’a ulaşmayı dileyen) ve salih amel (nefs tezkiyesi) işleyen kullarını müjdelediği budur. De ki: “Ben, ona (tebliğe) karşı bir ücret istemiyorum, yakınlıkta sevgiden başka.” Ve kim hasene işlerse onun için güzellikleri artırırız. Muhakkak ki Allah, Gafûr’dur (mağfiret eden), Şükredilen’dir.

1.zâlike: işte bu
2.ellezî: onlar
3.yubeşşiru: müjdeliyor
4.allâhu: Allah
5.ibâde-hu: onun kulları
6.ellezîne: onlar
7.âmenû: âmenû oldular, Allah'a ulaşmayı dilediler
8.ve amilû es sâlihâti: ve nefsi ıslâh edici amel işlediler
9.kul: de
10.lâ es'elu-kum: sizden istemiyorum
11.aleyhi: ona, ona karşı
12.ecren: ecir, ücret
13.illâ: dan başka, sadece
14.el meveddete: sevgi, muhabbet, dostluk
15.fî el kurbâ: yakınlıkta
16.ve men: ve kim
17.yakterif: işlerse
18.haseneten: hasene, iyilik, sevap
19.nezid: artırırız
20.lehu: ona
21.fî-hâ: onda
22.husnen: iyilik, güzellik
23.inne: muhakkak
24.allâhe: Allah
25.gafûrun: gafur, mağfireti bol olan
26.şekûrun: şükredene karşılığını veren, şükredilen
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Yakınlıkta sevgi, Allah'a yakınlıkta resûlün ve resûle tâbî olanların birbirine karşı olan sevgileridir. Allah'a yakınlık arttıkça kişinin Allah'tan alacağı mükâfatlar da artar. Allah'a ulaşmayı dileyen kişi başlangıçtadır. Mürşidine tâbî olan kişi Allah'a, Allah'a ulaşmayı dileyenden daha yakındır.

Ruhunu Allah'a ulaştıran kişi, mürşidine tâbî olandan Allah'a daha yakındır. Fizik vücudunu Allah'a teslim eden kişi, ruhunu Allah'a teslim edenden daha yakındır. Nefsini Allah'a teslim eden kişi, fizik vücudunu teslim edenden daha yakındır. İrşad olan kişi, nefsini Allah'a teslim edenden daha yakındır. İradesini Allah'a teslim eden kişi ise hepsinden ve irşad olan kişiden daha yakındır.

Buradaki "yakınlıkta sevgiden başka" ifadesi "kim daha yakınsa o Allahû Tealâ tarafından daha çok sevilir" mânâsındadır. Kişinin sonsuz sevgiye ulaşması, iradesini de Allah'a teslim ettiği noktadadır.

"Güzellikleri artırırız" ifadesinin mânâsı burada ortaya çıkmaktadır. Mağfiret etmek, kişinin günahlarını örtmenin ötesinde sevaba çevirmektir. Bu, mükâfatın, güzelliklerin, iyiliğin kat kat artırılmasıdır. Hüsün, hüsna güzel olan demektir. Allahû Tealâ "hüsna" diyerek iki şey söylemiş olmaktadır:
  1. 21. basamakta Allah'ın Zat'ına ulaşmak,
  2. 28. basamağın 4. kademesinde iradeyi Allah'a teslim etmek, Allah'ın Zat'ını görmek.
Allahû Tealâ, Yûnus Suresinin 25. ve 26. âyetlerinde buyuruyor ki:

10/YÛNUS-25: Vallâhu yed'û ilâ dâris selâm(selâmi), ve yehdî men yeşâu ilâ sırâtin mustekîm(mustekîmin).
Ve Allah, teslim (selâm) yurduna davet eder ve (teslim yurduna, Zat'ına ulaştırmayı) dilediği kimseyi, Sıratı Mustakîm'e ulaştırır.
10/YÛNUS-26: Lillezîne ahsenûl husnâ ve zîyâdetun, ve lâ yerheku vucûhehum katerun ve lâ zilletun, ulâike ashâbul cenneti, hum fîhâ hâlidûn(hâlidûne).
Onlar için Ahsenül hüsna (Allah'ın Zat'ına ulaşmak) ve ziyadesi (daha fazlası, Allah'ın cemalini görmek) vardır. Onların yüzlerini bir keder kaplamaz ve bir zillet (küçük düşme, hakirlik) yoktur. İşte onlar, cennet halkıdır. Onlar, orada devamlı kalanlardır.
Allah'ın Zat'ı selâm yurdudur; yani Allah'a teslim olma yurdudur. Allahû Tealâ, Allah'ın Zat'ına ulaştırmak istediği kişiyi Sıratı Mustakîm'e ulaştırır. Onlar için ahsen-ül hüsna vardır. Allah'ın Zat'ına ulaşmak vardır ve ziyadesi, Allah'ın Zat'ını görmek vardır. Burada da “Onlar için güzellikleri artırırız.” denmektedir. Bu hüsnanın artırılması önce Allah'a ulaşmak (21. basamak), sonra Allah'ı görmektir (28. basamağın 5. kademesi).

Allah, bağışlayandır ve muhakkak ki gafurdur, mağfiret edendir, günahları sevaba çevirendir ve şükredilendir.
close tefsir menu

ŞÛRÂ Suresi Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.