Sure sec
ŞÛRÂ-21 Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi 21. Ayet-i Kerime Tefsiri

ŞÛRÂ-21 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'ın dînde emrettiği, yasak ettiği, izin verdiği ve vermediği şeyler vardır. Allahû Tealâ'nın emri Allah'a ulaşmayı dilemek, yasağı ise dilememektir. Allah'a ulaşmayı dileyen kişi mutlaka felâ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ŞÛRÂ Suresi Âyet - 21 Tefsiri

 

أَمْ لَهُمْ شُرَكَاء شَرَعُوا لَهُم مِّنَ الدِّينِ مَا لَمْ يَأْذَن بِهِ اللَّهُ وَلَوْلَا كَلِمَةُ الْفَصْلِ لَقُضِيَ بَيْنَهُمْ وَإِنَّ الظَّالِمِينَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ

Em lehum şurakâu şeraû lehum mined dîni mâ lem ye’zen bihillâhu, ve lev lâ kelimetul faslı le kudiye beynehum, ve innez zâlimîne lehum azâbun elîm(elîmun).

Yoksa Allah’ın, dînde izin vermediği şeyleri, onlara şeriat kılan ortakları mı var? Ve fasıl (ayırma) sözü geçmemiş olsaydı, mutlaka onların arasında (hemen) hüküm verilirdi. Ve muhakkak ki zalimler, onlar için elîm azap vardır.

1.em: yoksa
2.lehum: onlara, onlar için
3.şurekâu: ortaklar
4.şeraû: şeriat kıldılar
5.lehum: onlara
6.min: den
7.ed dîni: dîn
8.: şey(ler)
9.lem ye'zen: izin vermedi
10.bi-hi: ona
11.allâhu: Allah
12.ve lev lâ: ve olmasaydı
13.kelimetu: kelime
14.el faslı: ayırma, hüküm verme
15.le: mutlaka, gerçekten
16.kudiye: hüküm verildi
17.beyne-hum: onların arasında
18.:
19.: zalimler
20.lehum: onlara, onlar için
21.azâbun: azap
22.elîmun: elîm, acı
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'ın dînde emrettiği, yasak ettiği, izin verdiği ve vermediği şeyler vardır. Allahû Tealâ'nın emri Allah'a ulaşmayı dilemek, yasağı ise dilememektir. Allah'a ulaşmayı dileyen kişi mutlaka felâha erer. Üçüncü kat cennetin sahibi olur; dünya saadetinin yarısını mutlaka elde eder. Allah'ın şeriati bu şeriattir ve Allah sonsuz ihsanın ve ni'metin sahibidir. Allahû Tealâ, kişiyi bir dilekle sonsuz mutluluklara ulaştırmaya hazırdır.

Fasıl zaman aralığıdır; ayrıca bir sistemi organize etmek, kısımlara ayırmak demektir. Allahû Tealâ, insanlara ömür verir. Herkesin bu ömründe ne yapacağını bilir. Kişiye bu imkânı mutlaka tanır. Kişi de kıyâmet günü kendi hayatını hem düşünce plâtformunda hem tatbikat plâtformunda inceler. Kendine hiç zulmedilmemiştir. Bu kişi hayatının fasıllarında (geçmiş devresi, doğumundan ölümüne kadar geçen devre), Allah'ın emrettiği yapması lâzımgelen şeylerin hiçbirini yapmamışsa gideceği yer cehennemdir. Allah'a ulaşmayı dileseydi, arkasından mürşidine ulaşacaktı, ruhunu Allah'a ulaştıracaktı, fizik vücudunu teslim edecekti, daimî zikre, irşada ulaşacaktı, iradesini de Allahû Tealâ'ya teslim edecekti ve mürşidlerden olacaktı. Bunların hepsi insan hayatında birbirini takip eden ayrı ayrı fasıllardır.

Allahû Tealâ bütün insanlara bu hakkı eşit olarak vermiştir. Herşey kişinin Allah'a olan tevekkülüne bağlıdır. Allah'a ulaşmayı dileyen kişi tevekkül ederse, Allah'ı kendisine vekil tayin ederse: “Ben Allah'a ulaşmayı dilersem Allah beni mutlaka Kendisine ulaştıracak; çünkü sözü var.” diyerek buna kalben inanırsa, ruhunu ölmeden evvel Allah'a ulaştıracağından emin olur. Bu kişi fasıllardan üçüncüsü için mutlaka hazırdır, Bakara Suresinin 46. âyet-i kerimesinde ifade edilen kişidir.

2/BAKARA-46: Ellezîne yezunnûne ennehum mulâkû rabbihim ve ennehum ileyhi râciûn(râciûne).
Onlar (o huşû sahipleri) ki, Rab’lerine (dünya hayatında) muhakkak mülâki olacaklarına ve (sonunda ölümle) O’na döneceklerine yakîn derecesinde inanırlar.
Ruhun Allah'a ulaşması, Allah'a teslimi, nefs tezkiyesi üçüncü faslı içerir. Üçüncü fasıl da kendi arasında yedi safhaya ayrılır. Yedinci kat da gene yedi safhaya ayrılır. Ömür hep yedili sistemlerle, yedili fasıllarla geçer.
close tefsir menu

ŞÛRÂ Suresi Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.