Sure sec
ŞÛRÂ-19 Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi 19. Ayet-i Kerime Tefsiri

ŞÛRÂ-19 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah bir insana hayatı boyunca devamlı rızık verir. Allah'ın bize verdiği imkânları sadece kullanabiliriz. İnsan Allah'a ibadet edebilir, zikir yapabilir ama dünyada yaşaması öngörülen mutluluğu ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ŞÛRÂ Suresi Âyet - 19 Tefsiri

 

اللَّهُ لَطِيفٌ بِعِبَادِهِ يَرْزُقُ مَن يَشَاء وَهُوَ الْقَوِيُّ العَزِيزُ

Allâhu latîfun bi ibâdihî yerzuku men yeşâu, ve huvel kavîyyul azîz(azîzu).

Allah, kullarına Lâtif’tir (lütufkâr). Dilediği kimseyi rızıklandırır. Ve O, Kaviyy’dir (kuvvetli), Azîz’dir (yüce ve şerefli).

1.allâhu: Allah
2.latîfun: lâtif, lütuf sahibi
3.bi ibâdi-hi: kullarına
4.yerzuku: rızıklandırır
5.men: kimse, kişi
6.yeşâu: diler
7.ve huve: ve o
8.el kavîyyu: kavi, kuvvetli
9.el azîzu: azîz, yüce ve şerefli
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah bir insana hayatı boyunca devamlı rızık verir. Allah'ın bize verdiği imkânları sadece kullanabiliriz. İnsan Allah'a ibadet edebilir, zikir yapabilir ama dünyada yaşaması öngörülen mutluluğu gerçek anlamda hakedemez. O hedefleri, insana Allah'ın sonsuz lütfu verir.

Bir insan başka hiçbir şey için değil, sadece Allah'a ulaşmayı dilediği için Allah'ın cennetine mutlaka girer. Öbür taraftan 80 yaşında ölen, 65 yıl İslâm'ın 5 şartını yerine getiren bir kişi Allah'ın insanları kurtuluşa ulaştıracak olan emrini kabul etmediği için Allah'a ulaşmayı dilemiyor. İslâm'ın beş şartını yerine getiriyor, cennetlerden cennet beğenemiyor ama gideceği yer cehennem.

Kurtuluş, ulaşabilecek kadar yakınınızda ve Allah'ın sizlere en'am buyurduğu bütün ni'metler elinizi uzatıp yakalayabileceğiniz kadar yakın ama iblis, insanlara Allah'a ulaşma dileğini unutturuyor. Onların duymamasını sağlamaya çalışıyor. Allah'ın Kur'ân-ı Kerimi'ni mealleriyle mahveden bir sürü insan: “İnsan ruhunun Allah'a ölmeden evvel ulaşması diye bir şey yoktur.” diyor ve insanları Allah'ın yolundan men ediyorlar.

Allah'ın bize verdiği, bizim Allah'a verdiğimizden her zaman sonsuz kat fazladır. Çünkü O, Allah'tır. Yaratan O'dur. Mahlûk olduğumuzun, hudutlu olduğumuzun farkında olalım. Bizi insan olarak yaratmış diye Allah'a çok şükredelim, çok hamdedelim. Biz Allah'a ulaşmayacağız; Allah bizim ruhumuzu Kendine ulaştıracak. O, bize ibadetleri sevdirecek. Allah lütuf sahibidir. Bu kadar büyük bir lütuf, Allah'ın, insanı ne kadar çok sevdiğinin belirtisidir.
close tefsir menu

ŞÛRÂ Suresi Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.