Sure sec
ŞÛRÂ-18 Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi 18. Ayet-i Kerime Tefsiri

ŞÛRÂ-18 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Dalâlet içindeki bu insanlar diyorlar ki: “Biz öldükten sonra, kemik olduktan sonra tekrar hayata mı geleceğiz?” Bazı insanlar cesetleri yakıyorlar külünü de havaya savuruyorlar. Ortada ceset kalm...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ŞÛRÂ Suresi Âyet - 18 Tefsiri

 

يَسْتَعْجِلُ بِهَا الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِهَا وَالَّذِينَ آمَنُوا مُشْفِقُونَ مِنْهَا وَيَعْلَمُونَ أَنَّهَا الْحَقُّ أَلَا إِنَّ الَّذِينَ يُمَارُونَ فِي السَّاعَةِ لَفِي ضَلَالٍ بَعِيدٍ

Yesta’cilu bihâllezîne lâ yu’minûne bihâ, vellezîne âmenû muşfikûne minhâ ve ya’lemûne ennehâl hakku e lâ innellezîne yumârûne fîs sâati le fî dalâlin baîd(baîdin).

Ona (kıyâmet saatine) inanmayanlar, onu acele istiyorlar. Âmenû olanlar (ise) ondan korkanlardır. Ve onun hak olduğunu bilirler. Muhakkak ki o saat (kıyâmet) hakkında şüphe edip mücâdele edenler, gerçekten uzak bir dalâlet içindedirler, (öyle) değil mi?

1.yesta'cilu: acele, çabuk isterler
2.bi-hâ: onu
3.ellezîne: onlar
4.lâ yû'minûne: mü'min olmazlar, inanmazlar
5.bi-hâ: ona
6.ve ellezîne: ve onlar
7.âmenû: âmenû oldular (Allah'a ulaşmayı dilediler)
8.muşfikûne: korkanlar
9.min-hâ: ondan
10.ve ya'lemûne: ve bilirler
11.enne-hâ: onun olduğunu
12.el hakku: hak, gerçek
13.e lâ: değil mi
14.inne: muhakkak ki
15.ellezîne: onlar
16.yumârûne: şüphe ederler, mücâdele ederler
17.: hakkında
18.es sâati: o saat
19.le: muhakkak, gerçekten
20.: de, içinde
21.dalâlin: dalâlet
22.baîdin: uzak
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Dalâlet içindeki bu insanlar diyorlar ki: “Biz öldükten sonra, kemik olduktan sonra tekrar hayata mı geleceğiz?” Bazı insanlar cesetleri yakıyorlar külünü de havaya savuruyorlar. Ortada ceset kalmıyor. Zavallı insanlar, mevcut olmayan bir cesedin tekrar var olacağına inanamıyorlar.

İleriye doğru gitmekte olan zamanın geriye geldiği düşünüldüğünde ölen kişi ondan bir gün evvelki tarihe zaman geri geldiğinde hayattadır. Zaman, şimdi geçmişten geleceğe doğru akıyor. Kıyâmet günü Allah'ın bütün gezegenlere verdiği kinetik enerji sona ereceği için zaman duracak, gravitasyon başladığı için zaman başlangıca doğru geri dönecek.

Geri döndüğü ilk anda kıyâmet günü sur'a birinci üfürülüşle ölenlerin dirilmesi söz konusudur, ondan sonra hemen ertesi gün bir gün evvel ölenlerin, sonra da ondan bir gün evvel ölenlerin dirilmesi söz konusudur. Zaman geriye doğru aktıkça insanların hepsi hayatta olacaklardır.

Allahû Tealâ, o saat hakkında şüphe edip bu tarzda mücâdele edenlerin gerçekten uzak bir dalâlet içinde olduklarını ifade etmektedirler. Onlar Allah'ın öğretisine karşı çıkan zavallılardır. Elbette dalâlet içindeler. Akıllarını başlarına toplayabilseler hemen Allah'a ulaşmayı dileyecekler cennetlerini de garanti edecekler ama olmuyor yapamıyorlar.
close tefsir menu

ŞÛRÂ Suresi Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.