Sure sec
ŞÛRÂ-16 Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi 16. Ayet-i Kerime Tefsiri

ŞÛRÂ-16 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bir insan Allah'a ulaşmayı dilemezse dalâlettedir, hüsrandadır, küfürdedir, gideceği yer cehennemdir, tagutun kuludur, tagutun dostudur, Allah'ın dostu ve kulu değildir, mü'min değildir. Bütün bun...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ŞÛRÂ Suresi Âyet - 16 Tefsiri

 

وَالَّذِينَ يُحَاجُّونَ فِي اللَّهِ مِن بَعْدِ مَا اسْتُجِيبَ لَهُ حُجَّتُهُمْ دَاحِضَةٌ عِندَ رَبِّهِمْ وَعَلَيْهِمْ غَضَبٌ وَلَهُمْ عَذَابٌ شَدِيدٌ

Vellezîne yuhâccûne fîllâhi min ba’di mâstucîbe lehu huccetuhum dâhıdatun inde rabbihim ve aleyhim gadabun ve lehum azâbun şedîd(şedîdun).

O’na (Allah’ın) davetine icabet edildikten sonra Allah hakkında tartışanlar; onların huccetleri (delilleri), Rab’lerinin indinde bâtıldır. Onların üzerinde (Allah’ın) gazabı ve şiddetli azap vardır.

1.ve ellezîne: ve onlar
2.yuhâccûne: tartışıyorlar
3.fî allâhi: Allah hakkında
4.min ba'di: sonradan
5.mestucîbe (mâ istucîbe): icabet edilen şey
6.lehu: ona
7.huccet-hum: onların huccetleri, delilleri
8.dâhıdatun: bâtıl, geçersiz
9.inde: yanında, katında
10.rabbi-him: onların Rabbi
11.ve aleyhim: ve onların üzerinde
12.gadabun: gazap, öfke
13.ve lehum: ve onları, ve onlar için vardır
14.azâbun: azap
15.şedîdun: şiddetli
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bir insan Allah'a ulaşmayı dilemezse dalâlettedir, hüsrandadır, küfürdedir, gideceği yer cehennemdir, tagutun kuludur, tagutun dostudur, Allah'ın dostu ve kulu değildir, mü'min değildir. Bütün bunlar yan yana koyulduğunda ortaya kör, sağır, dilsiz ve idraksiz bir insan tipi çıkmaktadır. Bu insanlar, Kur'ân-ı Kerim'in bu konudaki bütün hükümlerinden habersiz olarak tartışma ortamına giriyorlar. Allahû Tealâ onlardan bahsediyor. Allah'a ulaşmayı dilemeyen bir insanın bu kadar büyük problemleri olmasına rağmen Allah'a ulaşmayı reddediyor ve diyor ki:

“İnsan ruhu ölmeden evvel Allah'a ulaşamaz. Çünkü insan ruhu vücuttan ayrılırsa kişi ölür.”

Allah'ın âyetlerinden gâfil olan insanlar başka insanların da hidayete ermelerine mani oluyorlar. Bu zavallı insanlar uzak bir dalâlet içindedirler ve başka insanları Allah'ın yolundan men ederler. Herşeyden evvel kendilerine yazık ediyorlar. Ama ya onların sözüne inanıp da insanlar Allah'a ulaşmayı dilemezlerse o zaman o kişi cehenneme gidecektir. Kim, kimin dalâletine sebebiyet verirse, onun kaybettiklerinden sebep olana da verilir. Kim, kimin hidayete ermesine sebebiyet verirse onun sevaplarından, kazandığı derecelerden ikinciye de derecat verilir.
close tefsir menu

ŞÛRÂ Suresi Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.