Sure sec
ŞÛRÂ-10 Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi 10. Ayet-i Kerime Tefsiri

ŞÛRÂ-10 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Nerede ihtilâf varsa, iki kişi anlaşamıyorsa onların ikisi de hükmün sahibi değildir. Hüküm Allah'a aittir. Eğer ihtilâf varsa eğer hükmetme yetkisi taraflardan birinde ise ve eğer o nefsine tâbî ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ŞÛRÂ Suresi Âyet - 10 Tefsiri

 

وَمَا اخْتَلَفْتُمْ فِيهِ مِن شَيْءٍ فَحُكْمُهُ إِلَى اللَّهِ ذَلِكُمُ اللَّهُ رَبِّي عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَإِلَيْهِ أُنِيبُ

Ve mâhteleftum fîhi min şey’in fe hukmuhû ilâllâhi, zâlikumullâhu rabbî aleyhi tevekkeltu ve ileyhi unîb(unîbu).

Birşey hakkında ihtilâfa düşerseniz, artık onun hükmü Allah’a aittir. İşte bu Allah, benim Rabbimdir. O’na tevekkül ettim. Ve O’na yönelirim.

1.ve ma: ve şey
2.ihteleftum: siz ihtilâfa düştünüz
3.fî-hi: onda, onun hakkında
4.min şey'in: birşey
5.fe: böylece, artık
6.hukmu-hu: onun hükmü
7.ilâ allâhi: Allah'a ait
8.zâlikum: işte o, işte bu
9.allâhu: Allah
10.rabbî: benim Rabbim
11.aleyhi: ona
12.tevekkeltu: ben tevekkül ettim
13.ve ileyhi: ve ona
14.unîbu: yönelirim
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Nerede ihtilâf varsa, iki kişi anlaşamıyorsa onların ikisi de hükmün sahibi değildir. Hüküm Allah'a aittir. Eğer ihtilâf varsa eğer hükmetme yetkisi taraflardan birinde ise ve eğer o nefsine tâbî bir kişi ise mutlaka karşı tarafı haksız çıkaracaktır. İnsanlar hep buna uğraşırlar. Oysaki öyle bir anlaşmazlık halinde kim kiminle anlaşmazlığa düşerse düşsün hüküm o insanların değildir, Allah'ındır.

Kişi Allah'a ulaşmayı dilemişse Allah'ın, Allah'a ulaşmayı dileyen herkesi kendisine ulaştıracağına kesin şekilde inanmıştır. Bu inancın sahibi olan herkes Allah'ı kendisine vekil tayin etmiştir.

Allahû Tealâ, Bakara Suresinin 45 ve 46. âyet-i kerimelerinde buyuruyor ki:

2/BAKARA-45: Vesteînû bis sabri ves salât(salâti), ve innehâ le kebîratun illâ alâl hâşiîn(hâşiîne).
(Allah’tan) sabırla ve namazla istiane (özel yardım) isteyin. Ve muhakkak ki o (hacet namazı ile Allah’a ulaştıracak mürşidini sormak), huşû sahibi olanlardan başkasına elbette ağır gelir.
2/BAKARA-46: Ellezîne yezunnûne ennehum mulâkû rabbihim ve ennehum ileyhi râciûn(râciûne).
Onlar (o huşû sahipleri) ki, Rab’lerine (dünya hayatında) muhakkak mülâki olacaklarına ve (sonunda ölümle) O’na döneceklerine yakîn derecesinde inanırlar.
Mutlak olarak Allah'a mülâki olacaklarına (ruhlarını ölmeden evvel Allah'a ulaştıracaklarına) inanan bu insanlar, ölümden sonra da ruhlarının Allah'a rücû edeceğine (kendileri ulaştırmayacaklar ama öldükleri için Azrail (a.s) ve onun takımının ulaştıracağına) kesin şekilde inanırlar.

Allah'ın, Allah'a ulaşmayı dilediği taktirde ruhunu Allah'a ulaştıracağına kesin şekilde inanan kişi, Allah'a tevekkül eden kişidir.

Tevekkülün neticesi ise Allah'a yönelmektir. Eğer kişi Allah'a ulaşmayı dilemişse ve O'na tevekkül etmişse; yani inanıyorsa ki Allah'a ulaşmayı dilediği taktirde mutlaka Allah, onu Kendisine ulaştıracaktır. O taktirde mutlaka Allah o kişinin ruhunu mutlaka Kendisine ulaştıracaktır.
close tefsir menu

ŞÛRÂ Suresi Tefsiri

ŞÛRÂ Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.