Sure sec
ŞEMS-7 Tefsiri

ŞEMS Suresi 7. Ayet-i Kerime Tefsiri

ŞEMS-7 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: “Nefse ve onu sevva edene andolsun.” buyruluyor. Nefs, emmare, levvame, mülhime, mutmainne, radiye, mardiyye, tezkiye isimli 7 kademede tezkiye olur. Her kademede, başlangıçta tamamen afetlerle do...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ŞEMS Suresi Âyet - 7 Tefsiri

 

وَنَفْسٍ وَمَا سَوَّاهَا

Ve nefsin ve mâ sevvâhâ.

Nefse ve onu (7 kademede ahsene dönüşecek şekilde) sevva edene (dizayn edene) (andolsun).

1.ve nefsin: ve nefs
2.ve: ve
3.: şey
4.sevvâ-hâ: onu sevva etti, onu dizayn etti
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
“Nefse ve onu sevva edene andolsun.” buyruluyor. Nefs, emmare, levvame, mülhime, mutmainne, radiye, mardiyye, tezkiye isimli 7 kademede tezkiye olur. Her kademede, başlangıçta tamamen afetlerle dolu olan nefs, her kademede %7 afetleri azalarak, başlangıçta kalbine ulaşan %2 rahmet nuru ile toplam %51 temizlikte tezkiye olur ve ruh Allah'a ulaşarak teslim olur. Temizlik %100'e ulaştığı zaman nefs tasfiye olur. Ruh, vech, nefs ve irade sırayla Allah'a teslim olurlar.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden ŞEMS Suresi - 7 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.