Sure sec
SECDE-9 Tefsiri

SECDE Suresi 9. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-9 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Secde Suresinin 7, 8 ve 9. âyetleri insanın yaratılmasıyla alâkalıdır. Bu âyetlerde Allahû Tealâ, önce Âdem (a.s)'ın yaratılışını, sonra ondan sonra gelecek olan nesilleri, şu dünya üzerinde vazif...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 9 Tefsiri

 

ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِيهِ مِن رُّوحِهِ وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ قَلِيلًا مَّا تَشْكُرُونَ

Summe sevvâhu ve nefeha fîhi min rûhihî ve ceale lekumus sem’a vel ebsâra vel ef’idete, kalîlen mâ teşkurûn(teşkurûne).

Sonra (Allah), onu dizayn etti ve onun içine (vechin, fizik vücudun içine) ruhundan üfürdü ve sizler için sem’î (işitme hassası), basar (görme hassası) ve fuad (idrak etme hassası) kıldı. Ne kadar az şükrediyorsunuz.

1.summe: sonra
2.sevvâ-hu: sevva etti, düzenledi
3.ve nefeha: ve üfledi, üfürdü
4.fî-hi: onun içine
5.min rûhi-hÎ: ruhundan
6.ve ceale: ve kıldı
7.lekum: sizin için
8.es sem'a: işitme hassası
9.ve el ebsâre: ve görme hassası
10.ve el efidete: ve fuad (idrak etme) hassası
11.kalîlen: az
12.mâ teşkurûne: şükrediyorsunuz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Secde Suresinin 7, 8 ve 9. âyetleri insanın yaratılmasıyla alâkalıdır. Bu âyetlerde Allahû Tealâ, önce Âdem (a.s)'ın yaratılışını, sonra ondan sonra gelecek olan nesilleri, şu dünya üzerinde vazifeli kılınmasını, Âdem (a.s)'ın nasıl sevva edildiğini (düzenlendiği) ve Âdem (a.s)'ın içine Allah'ın ruhundan nasıl üflediğini ve insanlarda da işitme, görme ve idrak etme hassalarını nasıl hassa kıldığını ifade ediyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.