Sure sec
SECDE-8 Tefsiri

SECDE Suresi 8. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-8 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Âdem (a.s)'dan sonra her varlık nutfeden oluşmuştur. Dünya üzerinde göbeği olmayan yani annesinden doğmayan sadece iki insan olmuştur. Birisi Âdem (a.s), diğeri de Havva anamız. Âdem (a.s) toprakt...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 8 Tefsiri

 

ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلَالَةٍ مِّن مَّاء مَّهِينٍ

Summe ceale neslehu min sulâletin min mâin mehîn(mehînin).

Sonra onun neslini, basit bir suyun özünden (nutfeden) kıldı (yarattı).

1.summe: sonra
2.ceale: kıldı
3.nesle-hu: onun nesli, soyu
4.min sulâletin: özünden
5.min mâin: sudan
6.mehînin: basit, kıymetsiz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Âdem (a.s)'dan sonra her varlık nutfeden oluşmuştur. Dünya üzerinde göbeği olmayan yani annesinden doğmayan sadece iki insan olmuştur. Birisi Âdem (a.s), diğeri de Havva anamız. Âdem (a.s) topraktan, Havva anamız da onun kaburga kemiğinden yaratılmıştır. İkisi de doğmadıkları için göbekleri yoktur. Ama ondan sonraki bütün nesiller annelerinden doğmuşlardır. Ve vücuda geliş sebepleri nutfedir.

Secde Suresinin 7 ve 8. âyetleri, insanın yaratılışının evvelâ topraktan olduğunu, sonraki nesillerin sudan oluştuğunu söylüyor. Sadece 8. âyeti devreye alırsanız: “Sonra onun neslini, basit bir suyun özünden (nutfeden) kıldı (yarattı).” ifadesi devreye alınmazsa, sanki insanların hepsi nutfeden olmuş, Âdem (a.s) da nutfeden yaratılmış gibi bir netice çıkar. Ama öyle değildir. 7. âyette Allahû Tealâ açık açık Hz. Âdem'in topraktan yaratıldığını söylüyor. Ondan sonraki nesiller onun ve birbirinin sülbünden oluşmuştur.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.