Sure sec
SECDE-5 Tefsiri

SECDE Suresi 5. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-5 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ'nın söylediğine dikkatle bakalım: “Allah gökten ineni, yere gireni, yerden çıkanı, yeniden göğe yükseleni en iyi bilir.” Allahû Tealâ diyor ki: 17/İSRÂ-44: Tusebbihu lehus semâvâtus ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 5 Tefsiri

 

يُدَبِّرُ الْأَمْرَ مِنَ السَّمَاء إِلَى الْأَرْضِ ثُمَّ يَعْرُجُ إِلَيْهِ فِي يَوْمٍ كَانَ مِقْدَارُهُ أَلْفَ سَنَةٍ مِّمَّا تَعُدُّونَ

Yudebbirul emre mines semâi ilâl ardı summe ya’rucu ileyhi fî yevmin kâne mıkdâruhu elfe senetin mimmâ teuddûn(teuddûne).

Gökten arza kadar emri (Allah’tan gelen ve Allah’a dönen herşeyi) tedbir eder (düzenler). Sonra bir günde O’na yükselir ki, (o bir günün) süresi, sizin (dünya ölçülerine göre) saymanızla 1000 senedir.

1.yudebbiru: tedbir eder, düzenler
2.el emre: emir, Allah'tan gelen ve Allah'a dönen herşey
3.min es semâi: göklerden
4.ilâ el ardı: arza, yere
5.summe: sonra
6.ya'rucu: yükselir, çıkar
7.ileyhi: ona
8.: içinde, de
9.yevmin: gün
10.kâne: oldu
11.mıkdâru-hu: onun miktarı
12.elfe: bin (1000)
13.senetin: sene
14.mimmâ: şeyden
15.teuddûne: siz sayıyorsunuz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ'nın söylediğine dikkatle bakalım: “Allah gökten ineni, yere gireni, yerden çıkanı, yeniden göğe yükseleni en iyi bilir.” Allahû Tealâ diyor ki:

17/İSRÂ-44: Tusebbihu lehus semâvâtus seb’u vel ardu ve men fîhinne, ve in min şey’in illâ yusebbihu bi hamdihî ve lâkin lâ tefkahûne tesbîhahum, innehu kâne halîmen gafûrâ(gafûran).
7 kat gökler ve yeryüzü ve onlarda bulunanlar, O’nu (Allah’ı) tesbih ederler. O’nu hamd ile tesbih etmeyen bir şey yoktur. Ve fakat onların tesbihlerini siz fıkıh edemezsiniz (anlayamazsınız, idrak edemezsiniz). Muhakkak ki O; Halim’dir, Gafûr’dur (mağfiret edendir).
Bütün işler Allah'tan gelir ve tekrar Allah'a döner. Zikir yaptığımız zaman Allah'tan gelen salâvâtla rahmet ve salâvâtla fazl nurları görevlerini yaparak tekrar Allah'a dönerler. Hepsi emirdir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.