Sure sec
SECDE-4 Tefsiri

SECDE Suresi 4. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-4 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ'nın gökleri, yeri ve ikisinin arasındakileri 6 günde halketmesi, yaratması, sonra da arşa istiva etmesi söz konusudur. Bu 6 gün Allah'a göre 6 gündür. Yani her yevm (gün) binlerce yıl...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 4 Tefsiri

 

اللَّهُ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَمَا بَيْنَهُمَا فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ مَا لَكُم مِّن دُونِهِ مِن وَلِيٍّ وَلَا شَفِيعٍ أَفَلَا تَتَذَكَّرُونَ

Allâhullezî halakas semâvâti vel arda ve mâ beynehumâ fî sitteti eyyâmin summestevâ alâl arş(arşi), mâ lekum min dûnihî min veliyyin ve lâ şefîi(şefîin), e fe lâ tetezekkerûn(tetezekkerûne).

O Allah ki; gökleri, yeri ve ikisinin arasındakileri altı günde halketti (yarattı). Sonra arşa istiva etti (arşı sevva etti, dizayn etti, vechi arşta karar kıldı). Sizin O’ndan başka dostunuz ve şefaatçiniz yoktur. Hâlâ tezekkür etmez misiniz?

1.allâhu: Allah
2.ellezî: onlar
3.halaka: yarattı
4.es semâvâti: semalar, gökler
5.ve el arda: ve arz, yer
6.ve mâ beyne-humâ: ve ikisi arasındaki şeyler
7.: içinde, de
8.sitteti: 6 (altı)
9.eyyâmin: günler
10.summestevâ (summe istevâ): sonra istiva etti
11.alel arşi (alâ el arşi): arşa
12.mâ lekum: sizin için yok
13.min dûni-hî: ondan başka
14.min veliyyin: velîlerden bir velî (dost)
15.ve lâ şefîin: ve şefaatçi yoktur
16.e: mı
17.fe: artık, hâlâ
18.lâ tetezekkerûne: tezekkür etmezsiniz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ'nın gökleri, yeri ve ikisinin arasındakileri 6 günde halketmesi, yaratması, sonra da arşa istiva etmesi söz konusudur. Bu 6 gün Allah'a göre 6 gündür. Yani her yevm (gün) binlerce yılı ifade eder. Bu süre yaratma süresidir. Allah, arştadır, yokluktadır. İstiva etti, orada yerleşti, orada karar kıldı mânâsında kullanılmaktadır. Diğer taraftan istiva etmek, orasını sevva ettiğini, dizayn ettiğini de gösterir. Allah bizlerin en büyük dostudur. Şefaat yetkisi ise sadece Allah'tadır. Şefaat etmesi için mürşidlere yetki veren Allah'tır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.