Sure sec
SECDE-3 Tefsiri

SECDE Suresi 3. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-3 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Peygamber Efendimiz (S.A.V)'den evvel gelen peygamberlerden (nebîlerden) hiçbirisi Arap değillerdi. Genellikle yahudi kavminden olmakla beraber Semud kavminden de, Ad kavminden de peygamber çıktığ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 3 Tefsiri

 

أَمْ يَقُولُونَ افْتَرَاهُ بَلْ هُوَ الْحَقُّ مِن رَّبِّكَ لِتُنذِرَ قَوْمًا مَّا أَتَاهُم مِّن نَّذِيرٍ مِّن قَبْلِكَ لَعَلَّهُمْ يَهْتَدُونَ

Em yekûlûnefterâhu, bel huvel hakku min rabbike li tunzire kavmen mâ etâhum min nezîrin min kablike leallehum yehtedûn(yehtedûne).

Yoksa "O’nu uydurdu" mu diyorlar? Hayır! O, Rabbinden bir haktır. Senden önce kendilerine nezir (peygamber) gelmemiş olan kavmi uyarman içindir. Umulur ki böylece onlar, hidayete ererler.

1.em: yoksa, veya
2.yekûlû: derler, diyorlar
3.ifterâ-hu: onu uydurdu
4.bel: hayır
5.huve: o
6.el hakku: haktır
7.min rabbi-ke: senin Rabbinden
8.li tunzire: uyarman için
9.kavmen: bir kavim
10.mâ etâ-hum: onlara gelmedi
11.min nezîrin: uyarıcı, nezir
12.min kablike: senden önce
13.lealle-hum: umulur ki, böylece onlar
14.yehtedûne: hidayete ererler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Peygamber Efendimiz (S.A.V)'den evvel gelen peygamberlerden (nebîlerden) hiçbirisi Arap değillerdi. Genellikle yahudi kavminden olmakla beraber Semud kavminden de, Ad kavminden de peygamber çıktığını söylüyor Allahû Tealâ. Burada nezir, peygamber istikametinde kullanılmıştır. Nezir bazen nebî mânâsında, bazen resûl mânâsında, bazen resûl olmamış olan ama uyarmakla görevli olan daha küçük topluluklarda vazifeli kılınan velîler mânâsında kullanılmıştır Kur'ân-ı Kerim'de.

Mulk Suresinin 8 ve 9. âyet-i kerimelerinde geçen nezir, bir resûlü ifade etmektedir:

67/MULK-8: Tekâdu temeyyezu minel gayz(gayzi), kullemâ ulkıye fîhâ fevcun seelehum hazenetuhâ e lem ye’tikum nezîr(nezîrun).
(Cehennem) nerede ise öfkesinden çatlayacak gibi olur. Oraya herbir grup atılışında onun (cehennemin) bekçileri onlara: “Size nezir (uyarıcı) gelmedi mi?” diye sordu.
67/MULK-9: Kâlû belâ kad câenâ nezîrun fe kezzebnâ ve kulnâ mâ nezzelallâhu min şey'in entum illâ fî dalâlin kebîr(kebîrin).
Onlar (cehenneme atılanlar) dediler ki: “Evet, bize nezir gelmişti. Fakat biz onu yalanladık ve Allah hiçbir şey indirmemiştir, siz ancak büyük bir dalâlet içindesiniz, dedik.”
Allahû Tealâ her karyeye nezir göndereceğine göre bunlar resûl olamazlar. Nezirin oradaki mânâsı, o karyeye, köye göndereceği mürşid hüviyetindedir. Ama peygamber de resûl de mürşid de bir nezirdir. Nezir, uyarıcı demektir. Allah resûllerini âmenû olanları müjdelesinler, diğerlerini uyarsınlar diye gönderir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.