Sure sec
SECDE-29 Tefsiri

SECDE Suresi 29. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-29 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Burada fetih gününden kıyâmet günü kastedilmektedir. Cennete girecek olanlar için cennetin fethi söz konusudur. Onun için Allahû Tealâ “fetih günü” diyor. Hem îmân sahibi hem kâfir nasıl olunur? B...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 29 Tefsiri

 

قُلْ يَوْمَ الْفَتْحِ لَا يَنفَعُ الَّذِينَ كَفَرُوا إِيمَانُهُمْ وَلَا هُمْ يُنظَرُونَ

Kul yevmel fethi lâ yenfeullezîne keferû îmânuhum ve lâ hum yunzarûn(yunzarûne).

De ki: "Fetih günü, kâfir olanlara (Allah’a ulaşmayı dilemeyenlere) îmânları bir fayda vermez ve onlara süre verilmez."

1.kul: de
2.yevme: gün
3.el fethi: fetih
4.lâ yenfeu: fayda vermez
5.ellezîne: onlar
6.keferû: inkâr ettiler, kâfir oldular
7.îmânu-hum: onların îmânları
8.ve lâ hum yunzarûne: ve onlara bakılmaz, süre tanınmaz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Burada fetih gününden kıyâmet günü kastedilmektedir. Cennete girecek olanlar için cennetin fethi söz konusudur. Onun için Allahû Tealâ “fetih günü” diyor.

Hem îmân sahibi hem kâfir nasıl olunur? Burada Allahû Tealâ, Allah'a inanan ama Allah'a ulaşmayı dilemeyen bir kişinin îmânının var olduğunu (Allah'a inandığı için) ama bu îmânın ona bir fayda vermeyeceğini, onu kâfir olmaktan kurtaramayacağını söylemektedir. Allah'a ulaşmayı dilemedikçe îmân o kişiyi cennete girebilecek bir hak mü'min kılamaz. Hak mü'min olsa zaten gideceği yer cennettir. Îmânı olan bir kâfir, Allah'a inanır ama Allah'a ulaşmayı dilemediği için kâfirdir. İfade son derece net:

“Kâfirlere îmânları fayda sağlamaz. Ve onlara bakılmaz.” Yani süre verilmez. Onların cenneti fethetmeleri söz konusu değildir.

Hak mü'minler, Allah'a ulaşmayı dileyen îmân sahipleridir. İnanan ve Allah'a ulaşmayı dilemeyen kişi Allah'a ulaşmayı dileseydi ve böylece hak mü'min olsaydı, gideceği yer cennet olacaktı. Îmânı kendisine fayda verecekti.

Bu âyet Allah'a ulaşmayı dileyen hak mü'mini mü'min kabul etmektedir. Allah'a inandığı için lûgat mânâsıyla mü'min olan fakat Allah'a ulaşmayı dilemeyen kişiyi ise açık bir şekilde kâfir olarak isimlendirmektedir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.