Sure sec
SECDE-27 Tefsiri

SECDE Suresi 27. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-27 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Yubsirûn gözün görme hassası; yerev ise fizik standartlarda görmektir. Basarla (basiretle) ifade edilen; ibret alarak görmek, hüküm çıkararak görmektir. “Hâlâ görmüyorlar mı?” cümlesinde “Hâlâ ibr...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 27 Tefsiri

 

أَوَلَمْ يَرَوْا أَنَّا نَسُوقُ الْمَاء إِلَى الْأَرْضِ الْجُرُزِ فَنُخْرِجُ بِهِ زَرْعًا تَأْكُلُ مِنْهُ أَنْعَامُهُمْ وَأَنفُسُهُمْ أَفَلَا يُبْصِرُونَ

E ve lem yerav ennâ nesûkul mâe ilâl ardıl curuzi fe nuhricu bihî zer’an te’kulu minhu en’âmuhum ve enfusuhum e fe lâ yubsirûn(yubsirûne).

Onlar, suyu kurak araziye nasıl sevkediyoruz görmediler mi? Böylece oradan ekinler çıkarırız, ondan hayvanları. Ve onlar yerler. Hâlâ görmüyorlar mı?

1.e ve lem yerev: ve görmüyorlar mı, görmediler mi
2.ennâ: nasıl
3.nesûku: sevkediyoruz
4.el mâe: su
5.ilel ardı (ilâ el ardı): arzı, yeryüzünü
6.el curuzi: kurak arazi, kurak yer
7.fe: böylece
8.nuhricu: çıkarırız, çıkarıyoruz
9.bihî: onunla
10.zar'an: ekin
11.te'kulu: siz yersiniz
12.min-hu: ondan
13.en'âmu-hum: onların hayvanları
14.ve enfusu-hum: ve kendileri
15.e: mı
16.fe: artık, bundan sonra, hâlâ
17.lâ yubsirûne: görmüyorlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Yubsirûn gözün görme hassası; yerev ise fizik standartlarda görmektir. Basarla (basiretle) ifade edilen; ibret alarak görmek, hüküm çıkararak görmektir. “Hâlâ görmüyorlar mı?” cümlesinde “Hâlâ ibret alarak bir neticeye ulaşmıyorlar mı?” anlamı vardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.