Sure sec
SECDE-26 Tefsiri

SECDE Suresi 26. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-26 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ burada insanların bir gün toprak olacağını söylemektedir. Toprak olmadan, ölmeden evvel, dünya hayatını yaşarken hidayete ermek insanlar için hedef gösterilmektedir. Evvelkilerin haya...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 26 Tefsiri

 

أَوَلَمْ يَهْدِ لَهُمْ كَمْ أَهْلَكْنَا مِن قَبْلِهِم مِّنَ الْقُرُونِ يَمْشُونَ فِي مَسَاكِنِهِمْ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ أَفَلَا يَسْمَعُونَ

E ve lem yehdi lehum kem ehleknâ min kablihim minel kurûni yemşûne fî mesâkinihim, inne fî zâlike le âyâtin, e fe lâ yesmeûn(yesmeûne).

Onları hidayete erdirmedi mi? Onlardan önceki nesillerden nicelerini helâk ettik (etmiş olmamız). Onların (evvelce) meskûn oldukları yerlerde (yurtlarında) dolaşıyorlar. Muhakkak ki bunda, elbette âyetler (deliller, ibretler) vardır. Hâlâ işitmeyecekler mi?

1.e: mı
2.ve lem yehdi: ve hidayete erdirmedi
3.lehum: onları
4.kem: kaç, nice
5.ehleknâ: helâk ettik
6.min kabli-him: onlardan önce
7.min el kurûni: nesillerden
8.yemşûne: yürürler, dolaşırlar
9.: içinde
10.mesâkini-him: onların meskenleri, meskûn oldukları yerler, yurtlar
11.inne: muhakkak
12.: içinde
13.zâlike: işte bu, bu
14.le: elbette
15.âyâtin: âyetler
16.e: mı
17.fe: artık, bundan sonra, hâlâ
18.lâ yesmeûne: işitmiyorlar, işitmeyecekler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ burada insanların bir gün toprak olacağını söylemektedir. Toprak olmadan, ölmeden evvel, dünya hayatını yaşarken hidayete ermek insanlar için hedef gösterilmektedir. Evvelkilerin hayatlarından ibret almamız için çok deliller vardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.