Sure sec
SECDE-25 Tefsiri

SECDE Suresi 25. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-25 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ kıyâmet günü olanları sadece izler. İşi yapanlar kiramen kâtibin melekleridir. Herkese hem düşüncelerinin hem de fiillerinin hayat filmini gösterirler. Herkesin yaptığı herşey ve kası...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 25 Tefsiri

 

إِنَّ رَبَّكَ هُوَ يَفْصِلُ بَيْنَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فِيمَا كَانُوا فِيهِ يَخْتَلِفُونَ

İnne rabbeke huve yafsilu beynehum yevmel kıyâmeti fîmâ kânû fîhi yahtelifûn(yahtelifûne).

Muhakkak ki senin Rabbin; O, kıyâmet günü ihtilâf etmiş oldukları şey konusunda onların arasını (haklıyı haksızdan) ayırır (hüküm verir).

1.inne: muhakkak
2.rabbe-ke: senin Rabbin
3.huve: o
4.yafsilu: fasıl yapar, ayırır, hüküm verir
5.beyne-hum: onların aralarında
6.yevme el kıyâmeti: kıyâmet günü
7.fî-mâ: şeylerde
8.kânû: oldular
9.fî-hi: hakkında, konusunda
10.yahtelifûne: ihtilâf ediyorlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ kıyâmet günü olanları sadece izler. İşi yapanlar kiramen kâtibin melekleridir. Herkese hem düşüncelerinin hem de fiillerinin hayat filmini gösterirler. Herkesin yaptığı herşey ve kasıt derecesi bellidir. Herkesin pozitif ve negatif dereceleri ortaya çıkar. Ve kimin sevapları günahlarını aşmışsa onlar ebediyyen cennette; kimin de günahları sevaplarını aşmışsa, ebediyyen cehennemde olacaklardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.