Sure sec
SECDE-24 Tefsiri

SECDE Suresi 24. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-24 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: 24. âyet, Kur'ân'ın en önemli âyetlerindendir. Huzur namazının imamlarını tarif etmektedir. Enbiyâ-72'de Allahû Tealâ peygamber isimleri saymaktadır. Enbiyâ-73'te de huzur namazının imamları vardı...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 24 Tefsiri

 

وَجَعَلْنَا مِنْهُمْ أَئِمَّةً يَهْدُونَ بِأَمْرِنَا لَمَّا صَبَرُوا وَكَانُوا بِآيَاتِنَا يُوقِنُونَ

Ve cealnâ minhum eimmeten yehdûne bi emrinâ lemmâ saberû ve kânû bi âyâtinâ yûkınûn(yûkınûne).

Ve onlardan, emrimizle hidayete erdiren imamlar kıldık, sabır sahibi oldukları ve âyetlerimize (Hakk’ul yakîn seviyesinde) yakîn hasıl etmiş oldukları için.

1.ve cealnâ: ve kıldık
2.min-hum: onlardan
3.eimmeten: imamlar
4.yehdûne: hidayete erdirir
5.bi emrinâ: bizim emrimizle
6.lemmâ: ancak, olunca, oldukları için
7.saberû: sabrettiler
8.ve kânû: ve oldular
9.bi âyâti-nâ: âyetlerimize
10.yûkınûne: Hakk'ul yakîn seviyesinde yakîn hasıl ediyorlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
24. âyet, Kur'ân'ın en önemli âyetlerindendir. Huzur namazının imamlarını tarif etmektedir. Enbiyâ-72'de Allahû Tealâ peygamber isimleri saymaktadır. Enbiyâ-73'te de huzur namazının imamları vardır:

21/ENBİYÂ-72: Ve vehebnâ lehu ishâk(ishâka), ve ya’kûbe nâfileten, ve kullen cealnâ sâlihîn(sâlihîne).
Ve ona, İshak (A.S)’ı ve nafileten (ilâveten) Yâkub (A.S)’ı vehbî (armağan) olarak verdik. Ve hepsini salihler kıldık.
21/ENBİYÂ-73: Ve cealnâhum eimmeten yehdûne bi emrinâ ve evhaynâ ileyhim fi’lel hayrâti ve ikâmes salâti ve îtâez zekâti, ve kânû lenâ âbidîn(âbidîne).
Ve onları, emrimizle hidayete erdiren (ölmeden önce ruhları Allah’a ulaştıran) imamlar kıldık. Ve onlara, hayırlar işlemeyi, namaz kılmayı ve zekât vermeyi vahyettik. Ve onlar, Bize kul oldular.
Enbiyâ Suresinin 73. âyet-i kerimesindeki imamlar, Hz. İsa, Hz. Musa, Peygamber Efendimiz (S.A.V), Hz. İbrâhîm gibi peygamberler yani nebî-resûllerdir.

Bütün peygamberler devrin imamıdır, huzur namazının imamıdır. Ama Secde-24'te peygamber olmayan imamlardan bahsedilmektedir. Peygamber olan imamlar da olmayan imamlar da resûl imamlardır. İkisi de resûldür ama ikisi de nebî değildir. Nebîler, peygamberlerdir. Kur'ân-ı Kerim'e baktığımız zaman, peygamberlerin sadece nebîler olduğunu görürüz.

Öyleyse bütün peygamberler nebîdir, aynı zamanda resûldür. Peygamber olmayan resûller ise resûldürler ama nebî değil, velîdirler. Öyleyse nübüvvet, peygamberliktir; velâyet Allah'a dost olmaktır. Allah'ın en büyük dostları nebîlerdir (peygamberlerdir). Her peygamber mutlaka devrinde huzur namazının imamıdır. Ama peygamberlerin arasında fetret devirleri vardır. Hz. İsa'dan 600 yıl sonra Peygamber Efendimiz (S.A.V) gelmiştir. Arada geçen peygambersiz devrelerde velî resûllerden (her kavmin resûllerinden) bir tanesini Allah seçip vekâleten huzur namazının imamı kılmıştır. İşte onlar bu âyet-i kerimede bahsedilen imamlardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.