Sure sec
SECDE-23 Tefsiri

SECDE Suresi 23. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-23 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Kim huşû sahibiyse ruhunu Allah'a ulaştıracağından, Allah'a mülâki olacağından emindir: 2/BAKARA-46: Ellezîne yezunnûne ennehum mulâkû rabbihim ve ennehum ileyhi râciûn(râciûne). Onlar (o huşû sa...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 23 Tefsiri

 

وَلَقَدْ آتَيْنَا مُوسَى الْكِتَابَ فَلَا تَكُن فِي مِرْيَةٍ مِّن لِّقَائِهِ وَجَعَلْنَاهُ هُدًى لِّبَنِي إِسْرَائِيلَ

Ve lekad âteynâ mûsâl kitâbe fe lâ tekun fî miryetin min likâihî ve cealnâhu huden li benî isrâîl(isrâîle).

Ve andolsun ki Musa (A.S)’a kitap verdik. Bundan sonra sen, O’na (Allah’a) mülâki olmaktan (hayattayken ruhunu Allah’a ulaştırmaktan) şüphe içinde olma. Ve O’nu (Tevrat’ı) İsrailoğulları için hidayet rehberi (Allah’a ulaştırıcı) kıldık.

1.ve lekad: ve andolsun
2.âteynâ: biz verdik
3.mûsâ: Musa
4.el kitâbe: kitap
5.fe: artık
6.lâ tekun: sen olma
7.: içinde, de
8.miryetin: şüphe, kuşku
9.min likâi-hi: ona ulaşmaktan
10.ve cealnâ-hu: ve onu kıldık
11.huden: hidayete erdiren
12.li: için
13.benî isrâîle: İsrailoğulları
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Kim huşû sahibiyse ruhunu Allah'a ulaştıracağından, Allah'a mülâki olacağından emindir:

2/BAKARA-46: Ellezîne yezunnûne ennehum mulâkû rabbihim ve ennehum ileyhi râciûn(râciûne).
Onlar (o huşû sahipleri) ki, Rab’lerine (dünya hayatında) muhakkak mülâki olacaklarına ve (sonunda ölümle) O’na döneceklerine yakîn derecesinde inanırlar.
Huşû sahipleri, yakîn hasıl ederek inanırlar ki Allah'a mülâki olacaklardır (ruhlarını Allah'a ölmeden evvel ulaştıracaklardır). Ve gene onlar yakîn hasıl ederek (kesin olarak, muhakkak surette) inanmışlardır ki; Allah'a öldükten sonra da ruhları rücû edecektir (geri dönecektir). Geri dönerek ruhları ölümden sonra tekrar Allah'a ulaşacaktır. İşte onlar, bu konuda şüphesi olmayanlardır.

Peygamber Efendimiz (S.A.V)'e de Allahû Tealâ, bu kavramı belki daha yeni öğretmektedir ki: “Sakın insan ruhlarının hayattayken Bize geri döneceklerinden şüphede olma.” diyor.

Allah Hz. Musa'ya Tevrat'ı verdiğini ve Tevrat'ın İsrailoğulları için bir HİDAYET REHBERİ olduğunu ifade ediyor. Tevrat'ta da 7 safha ve 4 teslim hem farzdır hem de Hz. Musa ve ona tâbî olanların 7 safha ve 4 teslimi yaşadıkları ve gerçekleştirdikleri ifade edilmektedir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.