Sure sec
SECDE-22 Tefsiri

SECDE Suresi 22. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-22 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'a ulaşmayı kendisine ihtar edilmesine rağmen, dilemeyen herkes bu istikamette mücrimler (cürüm işleyenler, suçlular) arasındadır. Allah'ın âyetleri kendilerine hatırlatılıyor, zikrediliyor a...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 22 Tefsiri

 

وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن ذُكِّرَ بِآيَاتِ رَبِّهِ ثُمَّ أَعْرَضَ عَنْهَا إِنَّا مِنَ الْمُجْرِمِينَ مُنتَقِمُونَ

Ve men azlemu mimmen zukkire bi âyâti rabbihî summe a’rada anhâ, innâ minel mucrimîne muntekimûn(muntekimûne).

Ve Rabbinin âyetleri zikredildikten (hatırlatıldıktan) sonra ondan yüz çeviren kimseden daha zalim kim vardır? Muhakkak ki Biz, mücrimlerden intikam alacak olanlarız.

1.ve men: ve kim
2.azlemu: daha zalim
3.mimmen (min men): kimseden
4.zukkire: hatırlatıldı, zikredildi
5.bi âyâti: âyetler
6.rabbi-hi: onun Rabbi
7.summe: sonra
8.a'rada: yüz çevirdi
9.an-hâ: ondan
10.innâ: muhakkak biz
11.min el mucrimîne: mücrimlerden
12.muntekimûne: intikam alıcılarız
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'a ulaşmayı kendisine ihtar edilmesine rağmen, dilemeyen herkes bu istikamette mücrimler (cürüm işleyenler, suçlular) arasındadır. Allah'ın âyetleri kendilerine hatırlatılıyor, zikrediliyor ama yüz çeviriyorlar, Allah'a ulaşmayı dilemiyorlar. Onların gidecekleri yer cehennemdir. Cehennemdeki işkenceler Allah'ın intikamıdır.

10/YÛNUS-7: İnnellezîne lâ yercûne likâenâ ve radû bil hayâtid dunyâ vatmeennû bihâ vellezîne hum an âyâtinâ gâfilûn(gâfilûne).
Muhakkak ki onlar, Bize ulaşmayı (hayatta iken ruhlarını Allah’a ulaştırmayı) dilemezler. Dünya hayatından razı olmuşlardır ve onunla doyuma ulaşmışlardır ve onlar âyetlerimizden gâfil olanlardır.
10/YÛNUS-8: Ulâike me'vâhumun nâru bimâ kânû yeksibûn(yeksibûne).
İşte onların kazandıkları (dereceler) gereğince varacakları yer ateştir (cehennemdir).
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.