Sure sec
SECDE-21 Tefsiri

SECDE Suresi 21. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-21 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Dünya azabını ifade eden âyet-i kerime, Secde Suresinin bu 21. âyet-i kerimesidir. Büyük azap ise cehennem azabıdır. Bu dünyada Allah'a ulaşmayı dilemeyenlere Allah'ın tattıracağı azap, vicdan aza...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 21 Tefsiri

 

وَلَنُذِيقَنَّهُمْ مِنَ الْعَذَابِ الْأَدْنَى دُونَ الْعَذَابِ الْأَكْبَرِ لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ

Ve le nuzîkannehum minel azâbil ednâ dûnel azâbil ekberi leallehum yerciûn(yerciûne).

Ve Biz, mutlaka büyük azaptan önce, daha yakın olan azaptan onlara elbette tattıracağız. Umulur ki, böylece onlar (Allah’a ulaşmayı dileyerek, Allah’a) dönerler.

1.ve le: ve elbette, mutlaka
2.nuzîkanne-hum: onlara tattıracağız
3.min el azâbi: azaptan
4.el ednâ: daha yakın
5.dûne: önce
6.el azâbi: azap
7.el ekberi: büyük
8.lealle-hum: umulur ki onlar
9.yerciûne: dönerler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Dünya azabını ifade eden âyet-i kerime, Secde Suresinin bu 21. âyet-i kerimesidir.

Büyük azap ise cehennem azabıdır. Bu dünyada Allah'a ulaşmayı dilemeyenlere Allah'ın tattıracağı azap, vicdan azabıdır. Onlar hataları işledikçe Allahû Tealâ azap eder. Azabın dünyada olan bir azap olduğunu “Umulur ki böylece onlar dönerler.” cümlesinden anlıyoruz. Yani bu dünyada tadacaklar ki azabı, o azap onlara tesir edecek ve azap sebebiyle belki Allah'a döneceklerdir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.