Sure sec
SECDE-20 Tefsiri

SECDE Suresi 20. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-20 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Fıskta olanların (Allah'a ulaşmayı dilemeyenler veya dileyip Allah'a ulaştıktan sonra tekrar başa dönenler) varacağı yer ateştir ve ateşte yandıkça kaçmak isterler. Her çıkmak istediklerinde tekra...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 20 Tefsiri

 

وَأَمَّا الَّذِينَ فَسَقُوا فَمَأْوَاهُمُ النَّارُ كُلَّمَا أَرَادُوا أَن يَخْرُجُوا مِنْهَا أُعِيدُوا فِيهَا وَقِيلَ لَهُمْ ذُوقُوا عَذَابَ النَّارِ الَّذِي كُنتُم بِهِ تُكَذِّبُونَ

Ve emmâllezîne fesekû fe me’vâhumun nâr(nâru), kulle mâ erâdû en yahrucû minhâ uîdû fîhâ, ve kîle lehum zûkû azâben nârillezî kuntum bihî tukezzibûn(tukezzibûne).

Ve fakat fasık olanlar, onların mevası (barınağı) ateştir. Oradan her çıkmak istediklerinde oraya iade edilirler (geri döndürülürler). Ve onlara: "Ateşin azabını tadın! Ki onu tekzip etmiştiniz (yalanlamıştınız)." denir.

1.emmellezîne (emmâ ellezîne): fakat onlar
2.fesekû: fasıklık yaptılar
3.fe me'vâ-hum: onların barınma yeri, varacağı yer
4.en nâru: ateş
5.kulle mâ: her defa
6.erâdû: istediler
7.en yahrucû: çıkmak
8.min-hâ: oradan
9.uîdû: iade edildiler, geri çevrildiler
10.fî-hâ: oraya
11.ve kîle: ve denir
12.lehum: onlara
13.zûkû: tadın
14.azâbe: azabı
15.en nâri ellezî: o ateş ki
16.kuntum: siz oldunuz
17.bihî: onu
18.tukezzibûne: tekzip ediyorsunuz, yalanlıyorsunuz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Fıskta olanların (Allah'a ulaşmayı dilemeyenler veya dileyip Allah'a ulaştıktan sonra tekrar başa dönenler) varacağı yer ateştir ve ateşte yandıkça kaçmak isterler. Her çıkmak istediklerinde tekrar ateşe iade edilirler (geri döndürülürler). Öyleyse iki tür insan vardır;
1. Allah'a ulaşmayı dileyenler (âmenû olanlar), gidecekleri yer Allah'ın cenneti ve
2. Fasıklar; Allah'a ulaşmayı dilemeyenler (âmenû olmayanlar) veya vuslattan sonra tekrar düşenler. İkisi de fısktadır ve onların gideceği yer cehennemdir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.