Sure sec
SECDE-19 Tefsiri

SECDE Suresi 19. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-19 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bu insanlar, âmenû olanlar (Allah'a ulaşmayı dileyenler) ve nefs tezkiyesi yapanlardır (salih amel işleyenler). Kişi 14. basamakta 12 tane ihsanla mürşidine ulaşmış, 7 tane de ni'met almış ve nefs...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 19 Tefsiri

 

أَمَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ جَنَّاتُ الْمَأْوَى نُزُلًا بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

Emmâllezîne âmenû ve amilûs sâlihâti fe lehum cennâtul me’vâ nuzulen bi mâ kânû ya’melûn(ya’melûne).

Fakat âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı dilemiş olanlar) ve salih amel (nefs tezkiyesi) yapanlar, işte onlar için yapmış olduklarından dolayı ikram olarak meva cennetleri vardır.

1.emmâ: ama, fakat
2.ellezîne: o kimseler, onlar
3.âmenû: âmenû oldular, Allah'a ulaşmayı dilediler
4.ve amilû es sâlihâti: ve salih amel, nefs tezkiyesi yaptılar
5.fe: artık, işte
6.lehum: onlar için (vardır)
7.cennâtu: cennetler
8.el me'vâ: meva, barınma
9.nuzulen: ikram olarak
10.bi mâ: sebebiyle, dolayısıyla
11.kânû: oldular
12.ya'melûne: yapıyorlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bu insanlar, âmenû olanlar (Allah'a ulaşmayı dileyenler) ve nefs tezkiyesi yapanlardır (salih amel işleyenler). Kişi 14. basamakta 12 tane ihsanla mürşidine ulaşmış, 7 tane de ni'met almış ve nefs tezkiyesi yapmaya başlamıştır. O zaman o kişi için meva cenneti söz konusudur.

Nefs tezkiyesi tamamlanınca, ruh Allah'a ulaşmış olacaktır. Bu âyette Allah'a ulaşmayı dilemiş ve nefs tezkiyesine başlamış olanlar, mürşidlerine ulaşıp tâbî olmuşlar ve ruhları Allah'a doğru yola çıkmış olanların ulaşacağı 2. kat cennet olan Meva cenneti söz konusudur.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.