Sure sec
SECDE-18 Tefsiri

SECDE Suresi 18. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-18 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Mü'min, Allah'a ulaşmayı dilemiş olan, zikir yapan, nefsinin kalbine Allah'ın nurları gelen kişidir. Fasık, Allah'a ulaşmayı dilemeyen, zikir zaten yapmayan ama yapsa bile nefsinin kalbi hiçbir za...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 18 Tefsiri

 

أَفَمَن كَانَ مُؤْمِنًا كَمَن كَانَ فَاسِقًا لَّا يَسْتَوُونَ

E fe men kâne mu’minen ke men kâne fâsikan, lâ yestevûn(yestevûne).

Öyleyse mü’min olan kimse, fasık olan kimse gibi midir? Onlar müsavi (eşit) olmazlar.

1.e: mi
2.fe: o zaman, öyleyse
3.men: kimse
4.kâne: oldu
5.mu'minen: îmân eden, mü'min olan
6.ke men: kimse gibi
7.kâne: oldu
8.fâsikan: fasık olan,
9.lâ yestevune: eşit olmaz, bir olmaz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Mü'min, Allah'a ulaşmayı dilemiş olan, zikir yapan, nefsinin kalbine Allah'ın nurları gelen kişidir. Fasık, Allah'a ulaşmayı dilemeyen, zikir zaten yapmayan ama yapsa bile nefsinin kalbi hiçbir zaman Allah'ın nurlarıyla dolmayacak olan, kalbi daima karanlıkta kalacak olan kişidir. O hiçbir zaman infâk edemez. Yani fizik vücudu zikir yapmadığı için Allah'ın katından manevî şeyler (salâvâtla rahmet, salâvâtla fazl) gelmez; dolayısıyla vücut nefse onları veremez. Ve nefsi bu açıdan bir hedefe ulaşamaz yani nefs tezkiyesini gerçekleştiremez. Bu mümkün değildir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.