Sure sec
SECDE-16 Tefsiri

SECDE Suresi 16. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-16 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah “yanlarını yataktan uzaktaştıranlar” ifadesiyle yan üstü yatarken onların daimî zikrin sahibi olarak geceler boyu uykuda iken de zikir yaptıklarını ifade etmektedir. Buradaki infâk fizik inf...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 16 Tefsiri

 

تَتَجَافَى جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفًا وَطَمَعًا وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ

Tetecâfâ cunûbuhum anil medâcıi yed’ûne rabbehum havfen ve tamaan ve mimmâ razaknâhum yunfikûn(yunfikûne).

Yanlarını yataktan uzaklaştırırlar (yan üstü yatarken kalkarlar). Rab’lerine korku ve ümitle dua ederler. Ve onları rızıklandırdığımız şeylerden infâk ederler (verirler).

1.tetecâfâ: uzaklaşırlar
2.cunûbu-hum: (onların) yanları
3.ani el medâcıi: yataklarından
4.yed'ûne: dua ederler
5.rabbe-hum: Rab'lerine
6.havfen: korku
7.ve tamaan: ve umut ederek, ümitle
8.ve mimmâ (min mâ): ve şeylerden
9.razaknâ-hum: onları rızıklandırdığımız
10.yunfikûne: infâk ederler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah “yanlarını yataktan uzaktaştıranlar” ifadesiyle yan üstü yatarken onların daimî zikrin sahibi olarak geceler boyu uykuda iken de zikir yaptıklarını ifade etmektedir. Buradaki infâk fizik infâk değildir; yani birinin eline geçen buğdaydan, arpadan başka insanlara da pay vermek veya paradan başka insanlara nafaka vermek infâk diye düşünülmemelidir. Buradaki infâk, fizik vücudun nefsi infâkidir. Fizik vücut zikir yapar. Allah'ın katından salâvât-rahmet ve salâvât-fazl nurları nefs için gelir. Fizik vücudun göğsüne gelir, Allah'ın göğüsten kalbe açtığı yoldan geçerek nefsin kalbine ulaşır. İnsanlardan uykularında da yanüstü yatarken zikir yapanlar, kalktıkları zaman Rab'lerine korku ve ümitle dua ederler. Talepte bulunurlar. Yani zikir yaparlar, diyor Allahû Tealâ burada. İşte gece kalkıp da zikir yaptıkları zaman Allah'ın katından gelen salâvâtla rahmet ve salâvâtla fazl nurlarını göğüslerinden nefslerinin kalbine göndererek, nefslerini Allah'ın bu nafakasından infâk ederler.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.