Sure sec
SECDE-15 Tefsiri

SECDE Suresi 15. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-15 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Âyetteki kişiler, Allah'a ulaşmayı dileyenlerdir. Allah'a ulaşmayı dileyenler, Allah'ı aynı zamanda hamd ile tesbih edenlerdir. Onlar secde âyetleri söylendiği zaman hemen secde ederek yere kapanı...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 15 Tefsiri

 

إِنَّمَا يُؤْمِنُ بِآيَاتِنَا الَّذِينَ إِذَا ذُكِّرُوا بِهَا خَرُّوا سُجَّدًا وَسَبَّحُوا بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَهُمْ لَا يَسْتَكْبِرُونَ*

İnnemâ yu’minu bi âyâtinellezîne izâ zukkirû bihâ harrû succeden ve sebbehû bi hamdi rabbihim ve hum lâ yestekbirûn(yestekbirûne). (SECDE ÂYETİ)

Fakat Bizim âyetlerimize îmân edenler (âmenû olanlar) onlardır ki, (âyetlerimiz) zikredildiği zaman (hemen) secde ederek yere kapanırlar. Ve Rab’lerini hamd ile tesbih ederler ve onlar kibirlenmezler.

1.innemâ: fakat, sadece, ancak
2.yu'minu: mü'min olurlar, inanırlar, îmân ederler
3.bi âyâti-na: âyetlerimize
4.ellezîne: o kimseler, onlar
5.izâ: o zaman
6.zukkirû: zikredildiler
7.bihâ: ona
8.harrû: yere kapandılar
9.succeden: secde ederek
10.ve sebbe-hû: ve onu tesbih ettiler
11.bi hamdi: hamd ile
12.rabbi-him: onların Rabbi, Rab'leri
13.ve hum: ve onlar
14.lâ yestekbirûne: büyüklük taslamazlar, kibirlenmezler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Âyetteki kişiler, Allah'a ulaşmayı dileyenlerdir. Allah'a ulaşmayı dileyenler, Allah'ı aynı zamanda hamd ile tesbih edenlerdir. Onlar secde âyetleri söylendiği zaman hemen secde ederek yere kapanırlar. Onlar büyüklük taslamazlar yani kibirlenmezler. Onlar tevazu sahipleri olan alçak gönüllü insanlardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.