Sure sec
SECDE-14 Tefsiri

SECDE Suresi 14. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-14 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Azabın hak olma muhtevası burada da geçmektedir. Bütün insanlar Allahû Tealâ'ya söz vermişler, ruhlarını Allah'a ölmeden evvel ulaştırmak için. Allahû Tealâ da bütün insanlardan bu konuda yemin, m...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 14 Tefsiri

 

فَذُوقُوا بِمَا نَسِيتُمْ لِقَاء يَوْمِكُمْ هَذَا إِنَّا نَسِينَاكُمْ وَذُوقُوا عَذَابَ الْخُلْدِ بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ

Fe zûkû bi mâ nesîtum likâe yevmikum hâzâ, innâ nesînâkum ve zûkû azâbel huldi bi mâ kuntum ta’melûn(ta’melûne).

Öyleyse bu "likâe" (Allah’a ulaşma) gününüzü, unutmanızdan dolayı (azabı) tadın. Muhakkak ki Biz de sizi unuttuk. Ve yaptıklarınız sebebiyle ebedî azabı tadın.

1.fe: o zaman, öyleyse
2.zûkû: tadın
3.bi mâ: sebebiyle, dolayısıyla
4.nesîtum: siz unuttunuz
5.likâe: kavuşma, ulaşma
6.yevmi-kum: sizin gününüz
7.hâzâ: bu
8.innâ: muhakkak ki biz
9.nesînâ-kum: sizi unuttuk
10.ve zûkû: ve tadın
11.azâbe: azabı
12.el huldi: halid olan, ebedî olan
13.bi mâ: sebebiyle
14.kuntum: oldunuz
15.ta'melûne: yapıyorsunuz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Azabın hak olma muhtevası burada da geçmektedir. Bütün insanlar Allahû Tealâ'ya söz vermişler, ruhlarını Allah'a ölmeden evvel ulaştırmak için. Allahû Tealâ da bütün insanlardan bu konuda yemin, misak ve ahd almıştır. Bunlardan misak, ruhun ölmeden evvel Allah'a ulaşması konusunda Allah'a verilen sözdür. Ve bu misaki Allahû Tealâ 12 defa insanın üzerine farz kılmıştır:

39/ZUMER-54: Ve enîbû ilâ rabbikum ve eslimû lehu min kabli en ye’tiyekumul azâbu summe lâ tunsarûn(tunsarûne).
Ve Rabbinize (Allah’a) yönelin (ruhunuzu Allah’a ulaştırmayı dileyin)! Ve size azap gelmeden önce O’na (Allah’a) teslim olun (ruhunuzu, vechinizi, nefsinizi, iradenizi Allah’a teslim edin). (Yoksa) sonra yardım olunmazsınız.
Bu, Allah'a mülaki olma olayıdır. Allah'a hayatta iken ruhun ulaşma günü bütün insanlar için en önemli gündür. Ve Allah'a ulaşma gününü unutanlar, Allah'a ulaşmayı dilemeyenlerdir. Allah'a ulaşmayı dilemeyi unutanlar azabı tadacaklardır. Gidecekleri yer cehennemdir. İşte bu âyete uyan, Yûnus Suresinin 7 ve 8. âyetleridir:

10/YÛNUS-7: İnnellezîne lâ yercûne likâenâ ve radû bil hayâtid dunyâ vatmeennû bihâ vellezîne hum an âyâtinâ gâfilûn(gâfilûne).
Muhakkak ki onlar, Bize ulaşmayı (hayatta iken ruhlarını Allah’a ulaştırmayı) dilemezler. Dünya hayatından razı olmuşlardır ve onunla doyuma ulaşmışlardır ve onlar âyetlerimizden gâfil olanlardır.
10/YÛNUS-8: Ulâike me'vâhumun nâru bimâ kânû yeksibûn(yeksibûne).
İşte onların kazandıkları (dereceler) gereğince varacakları yer ateştir (cehennemdir).
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.