Sure sec
SECDE-12 Tefsiri

SECDE Suresi 12. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-12 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Mücrimler yaptıklarından pişmanlık duyuyorlar. Ve Allah'ın huzurunda başlarını eğiyorlar suçlu oldukları için. Dünyaya geri gelerek salih amel yapmayı istiyorlar. Çünkü artık hakikati görmüşler. A...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 12 Tefsiri

 

وَلَوْ تَرَى إِذِ الْمُجْرِمُونَ نَاكِسُو رُؤُوسِهِمْ عِندَ رَبِّهِمْ رَبَّنَا أَبْصَرْنَا وَسَمِعْنَا فَارْجِعْنَا نَعْمَلْ صَالِحًا إِنَّا مُوقِنُونَ

Ve lev terâ izil mucrimûne nâkısû ruûsihim inde rabbihim, rabbenâ ebsarnâ ve semi’nâ ferci’nâ na’mel sâlihan innâ mûkinûn(mûkinûne).

Ve keşke mücrimleri, Rab’lerinin huzurunda başlarını eğerek: "Rabbimiz, biz gördük ve işittik. (Bundan sonra) bizi (dünyaya) geri döndür, salih amel yapalım. Muhakkak ki biz, mukinun (yakîn hasıl edenler) olduk." (derken) görseydin.

1.ve lev: ve eğer, keşke
2.terâ: görürsün
3.iz el mucrimûne: o zaman mücrimler, suçlular, günahkârlar
4.nâkısû: (başlarını) eğenler
5.ruûsi-him: onların başları, başlarını
6.inde: yanında, katında
7.rabbi-him: onların Rabbi
8.rabbe-nâ: Rabbimiz
9.ebsarnâ: biz gördük
10.ve semi'nâ: ve biz işittik
11.ferci'nâ (fe irci'na): artık, bundan sonra bizi döndür
12.na'mel: biz yapalım
13.sâlihan: salih amel
14.innâ: muhakkak ki biz
15.mûkinûne: yakîn hasıl edenler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Mücrimler yaptıklarından pişmanlık duyuyorlar. Ve Allah'ın huzurunda başlarını eğiyorlar suçlu oldukları için. Dünyaya geri gelerek salih amel yapmayı istiyorlar. Çünkü artık hakikati görmüşler. Ama Allahû Tealâ ondan sonra onları göndermiyor. Yani bu dünya hayatını yaşarken doğru ve güzel ameller işlemek lâzım, yoksa öldükten sonra, hakikatler belli olduktan sonra geri dönüşü istemek, Allahû Tealâ'nın asla gerçekleştirmeyeceği bir husustur. Hiç kimseyi öldükten sonra tekrar geriye göndermez.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.