Sure sec
SECDE-11 Tefsiri

SECDE Suresi 11. Ayet-i Kerime Tefsiri

SECDE-11 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Ölüm olayı, Azrail (a.s) ve onun beraberindeki ölüm melekleriyle tahakkuk etmektedir. Gelen melekler kontağı kapatırlar. Vücuttaki 70 trilyon hücredeki mitekondrilerin elektrik üretmesi sona erer....
share on facebook  tweet  share on google  print  

SECDE Suresi Âyet - 11 Tefsiri

 

قُلْ يَتَوَفَّاكُم مَّلَكُ الْمَوْتِ الَّذِي وُكِّلَ بِكُمْ ثُمَّ إِلَى رَبِّكُمْ تُرْجَعُونَ

Kul yeteveffâkum melekul mevtillezî vukkile bikum summe ilâ rabbikum turceûn(turceûne).

De ki: “Size vekil kılınan ölüm meleği, sizi vefat ettirecek (öldürecek). Sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.”

1.kul: de
2.yeteveffâ-kum: sizi vefat ettirecek
3.meleku: melek
4.el mevti: ölüm
5.ellezî: ki o
6.vukkile: vekil kılındı (vekil edildi)
7.bi-kum: size, sizin için
8.summe: sonra
9.ilâ rabbikum: Rabbinize
10.turceûne: döndürüleceksiniz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Ölüm olayı, Azrail (a.s) ve onun beraberindeki ölüm melekleriyle tahakkuk etmektedir. Gelen melekler kontağı kapatırlar. Vücuttaki 70 trilyon hücredeki mitekondrilerin elektrik üretmesi sona erer. Hücrelerdeki elektrik üreteçleri artık çalışmazlar.

70 trilyon hücrenin herbirinde mitokondriler vardır. Elektrik üretirler ama kontak kapanınca artık elektrik üretmeye imkân kalmaz. Üretemeyince vücuttaki bütün fonksiyonlar durur. Beyne oksijen gitmeyince evvelâ beynin fonksiyonları durur. Beyinden başlayan ölüm bütün vücuda yayılır. Bu, ölüm meleklerinin yaptığı şeydir. Sonra ölüm melekleri, eğer ruh vücutta ise Allah'a ulaşmamışsa vücudun sağ üst tarafında, yatay olarak yer alan ruhu da alıp Allah'a götürürler. Eğer ruh Allah'a ulaşmışsa biraz beklerler, Allahû Tealâ'nın katından ruh gelir, ölüm meleklerinin görev yapması için sağ omuzun üzerinde yatay vaziyette yer alır. Ve ölüm melekleri ruhu tekrar Allah'a götürürler.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.