Sure sec
SEBE-50 Tefsiri

SEBE Suresi 50. Ayet-i Kerime Tefsiri

SEBE-50 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bir insan nefsi sebebiyle dalâlettedir. Allahû Tealâ onun hidayete ermesi için şartları koymuştur. Kim Allahû Tealâ'ya ulaşmayı dilerse, dilediği andan itibaren dalâletten kurtulur. Allah, hükmünü...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SEBE Suresi Âyet - 50 Tefsiri

 

قُلْ إِن ضَلَلْتُ فَإِنَّمَا أَضِلُّ عَلَى نَفْسِي وَإِنِ اهْتَدَيْتُ فَبِمَا يُوحِي إِلَيَّ رَبِّي إِنَّهُ سَمِيعٌ قَرِيبٌ

Kul in dalaltu fe innemâ edıllu alâ nefsî, ve in ihtedeytu fe bimâ yûhî ileyye rabbî, innehu semîun karîbun.

De ki: "Eğer dalâlette olursam, o zaman sadece kendi nefsim üzerine (sebebiyle) olurum. Eğer hidayete erersem, o taktirde bu Rabbimin bana vahyi sebebiyledir. Muhakkak ki O; en iyi işiten ve en yakın olandır."

1.kul: de
2.in: eğer
3.dalaltu: dalâlette olursam
4.fe: o zaman, o taktirde
5.innemâ: ancak, sadece
6.edıllu: sapmış olurum
7.alâ: üzerine
8.nefsî: kendi nefsim
9.ve in: ve eğer
10.ihtedeytu: hidayete erdim (erersem)
11.fe: o zaman, o taktirde
12.bimâ: sebebiyle
13.yûhî: vahyedillir
14.ileyye: bana
15.rabbî: benim Rabbim
16.inne-hu: muhakkak o
17.semîun: en iyi işitendir
18.karîbun: en yakın olandır
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bir insan nefsi sebebiyle dalâlettedir. Allahû Tealâ onun hidayete ermesi için şartları koymuştur. Kim Allahû Tealâ'ya ulaşmayı dilerse, dilediği andan itibaren dalâletten kurtulur. Allah, hükmünü icra etmiştir. Kişi, Allah'a ulaşmayı dilediği an, dalâletten kurtulmuştur ve hidayet üzere olmuştur.

Kişi, eğer Allah'a ulaşmayı dilemiyorsa, o zaman tagutun, insan ve cin şeytanların söylediklerini yapıyor demektir. Ve bu sebeple dalâlette kalmıştır. Ya tagutun ya da Allah'ın söylediklerini insanoğlu kabul edecektir. Öyleyse Allahû Tealâ'nın kanunlarına göre hidayet üzere olanlar ve dalâlette kalanlar vardır.

İnsanlar hemen doğar doğmaz Allah'a ulaşmayı dilemezler. Allah'a ulaşmayı dileyene kadar herkes dalâlettedir. Ömür boyunca dilemiyorsa, ömrü boyunca dalâlette olarak yaşar ve dalâlette olarak ölür. Bunun sebebi, onun nefsidir. Tagut; yani insan ve cin şeytanlar nefse tesir eder. Ama kişi Allah'a ulaşmayı dilediği an, kişi hidayet üzere olur. Allah ona furkanlar verir, 12 ihsanla mürşidine ulaştırır. Bu kişi hidayet üzeredir. Mürşide ulaşınca da hidayet üzeredir. Ruhunu Allah'a ulaştırdığı zaman, ruh Allah'a ulaşma safhasındadır; kişi gene hidayet üzeredir. Ruhunu Allah'a ulaştırdığı an, hidayete erer.

Hidayet üzere olmak başka şey, hidayete ermek başka şeydir. Hidayet üzere olmak, hidayette olmak demektir. Kişi Allah'a ulaşmayı dilemeden evvel dalâlettedir; dalâlet üzeredir. Allah'a ulaşmayı dilediği andan itibaren hidayet üzere olur. Hidayettedir ama hidayete ermemiştir. Ne zaman 21. basamakta ruhunu Allah'a ulaştırırsa, Allah'a teslim ederse o zaman hidayete ermiş olur.

Öyleyse insanları dalâlette bırakan kimdir? Sebe Suresinin 50. âyet-i kerimesine göre kişinin nefsidir. Nefse tesir edense, şeytan ve onun avanesidir. Yani taguttur, insan ve cin şeytanlardır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden SEBE Suresi - 50 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

SEBE Suresi Tefsiri

SEBE Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.