Sure sec
SEBE-44 Tefsiri

SEBE Suresi 44. Ayet-i Kerime Tefsiri

SEBE-44 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'ın âyetlerini inkâr edenlerin bütün söyledikleri yalandır. Ve insanlar sadece Allah'ın söylediklerini inkâr ediyorlar. Dün de böyleydi, bugün de böyle, yarın da böyle olacak. Şu anda da düny...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SEBE Suresi Âyet - 44 Tefsiri

 

وَمَا آتَيْنَاهُم مِّن كُتُبٍ يَدْرُسُونَهَا وَمَا أَرْسَلْنَا إِلَيْهِمْ قَبْلَكَ مِن نَّذِيرٍ

Ve mâ âteynâhum min kutubin yedrusûnehâ ve mâ erselnâ ileyhim kableke min nezîr(nezîrin).

Ve Biz, onlara tedris edecekleri (okuyup çalışacakları) kitaplardan vermedik. Ve senden önce onlara bir nezir (de) (uyarıcı peygamber) göndermedik.

1.ve: ve
2.mâ âteynâ-hum: biz onlara vermedik
3.min: den, dan
4.kutubin: kitaplar
5.yedrusûne-hâ: onu tedris ederler
6.ve: ve
7.mâ erselnâ: ve biz göndermedik
8.ileyhim: onlara
9.kable-ke: senden önce
10.min nezîrin: bir nezir, uyarıcı
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'ın âyetlerini inkâr edenlerin bütün söyledikleri yalandır. Ve insanlar sadece Allah'ın söylediklerini inkâr ediyorlar. Dün de böyleydi, bugün de böyle, yarın da böyle olacak.

Şu anda da dünyanın her tarafındaki kavimlerde yaşayan resûllere de insanlar hep kötü bir davranış içerisindeler. Söylediklerine inanmıyorlar, karşı çıkıyorlar, aşağılamaya çalışıyorlar. İnsanların çok büyük bir kısmı ne yazık ki Allah'ın hükümlerinden haberdar değil. Onları cehennemden kurtarmaya çalışanı incitmekle meşguller.

Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in içinde bulunduğu Arap kavmine Allah daha evvel bir "peygamber" uyarıcı göndermemiştir. Fakat Arap kavmine de bütün devirlerde ardarda Velî Resûller gönderdiği kesindir:

23/MU'MİNÛN-44: Summe erselnâ rusulenâ tetrâ, kullemâ câe ummeten resûluhâ kezzebûhu fe etbâ’nâ ba’dahum ba’dan ve cealnâhum ehâdîs(ehâdîse), fe bu’den li kavmin lâ yu’minûn(yu’minûne).
Sonra Biz, resûllerimizi ardarda (arası kesilmeksizin) gönderdik. Her ümmete resûlü geldiği zaman, her defasında onu yalanladılar. Biz de onları birbiri arkasından (helâk ettik). Ve onları efsane kıldık. Artık mü’min olmayan kavim (Allah’ın rahmetinden) uzak olsun.
Burada Allah'ın göndermediği nezirlerin "peygamber" olduğu, onlara tedris edeceklerini yani "öğrenecekleri ve uygulayacakları" kitaplar vermedik sözünden de anlaşılıyor. Çünkü sadece peygamberlere insanların ders alıp uygulayacakları emirleri gösteren şeriat kitapları verilir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden SEBE Suresi - 44 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

SEBE Suresi Tefsiri

SEBE Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.