Sure sec
SEBE-39 Tefsiri

SEBE Suresi 39. Ayet-i Kerime Tefsiri

SEBE-39 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Burada Allahû Tealâ'nın dizaynı kesin ve açık olarak ortaya çıkmaktadır. Allahû Tealâ kulların gerçek davranışları açısından onları değerlendirir. Onların kalbinden geçenleri de hesaba katar. Ve h...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SEBE Suresi Âyet - 39 Tefsiri

 

قُلْ إِنَّ رَبِّي يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن يَشَاء مِنْ عِبَادِهِ وَيَقْدِرُ لَهُ وَمَا أَنفَقْتُم مِّن شَيْءٍ فَهُوَ يُخْلِفُهُ وَهُوَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ

Kul inne rabbî yebsutur rızka li men yeşâu min ibâdihî ve yakdiru lehu, ve mâ enfaktum min şeyin fe huve yuhlifuhu, ve huve hayrur râzikîn(râzikîne).

De ki: "Muhakkak ki benim Rabbim, kullarından dilediği kimseye rızkı genişletir ve taktir eder (daraltır). Ve bir şey infâk ettiğiniz (verdiğiniz) zaman (o taktirde) O, onun karşılığını verir. Ve O, rızık verenlerin en hayırlısıdır.

1.kul: de
2.inne: muhakkak
3.rabbî: benim Rabbim
4.yebsutu: genişletir
5.er rızka: rızık
6.li men: o kimseye
7.yeşâu: diler
8.min ibâdi-hî: kullarından
9.ve yakdiru: ve takdir eder, daraltır
10.lehu: ona
11.ve mâ: ve ne
12.enfaktum: infâk ettiniz
13.min şey'in: bir şeyden
14.fe: o zaman
15.huve: o
16.yuhlifu-hu: onun halefini, karşılığını verir
17.ve huve: ve o
18.hayru: hayırlı
19.er râzikîne: rızk verenler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Burada Allahû Tealâ'nın dizaynı kesin ve açık olarak ortaya çıkmaktadır. Allahû Tealâ kulların gerçek davranışları açısından onları değerlendirir. Onların kalbinden geçenleri de hesaba katar. Ve hakedenlerin rızıklarını genişletir. Burada rızkı haketmek iki türlüdür.

1- Allah'ın emrettiği şekilde hakedenler, “Bana dünyada da ahirette de ver ve beni imtihan et. Verdiklerinden bir kısmını emrettiğin hüviyetteki kişilere (fakirlere vs) veriyor muyum, vermiyor muyum? Lâyık değilsem beni cezalandır ama ben bu parayı istiyorum.” diyenlerdir.

2- Allah'ın emretmediği şekilde hakedenler, “Bana para ver, helâl ver, haram ver nasıl verirsen ver. Ben nasıl istersem onu yiyeyim. Bana karışma.” diyenlerdir.

Allah'ın takdir ettiklerine Allah parayı verir ve onları imtihan eder. Gerçekten Allah'ın emrettiği gibi işyerleri açıyorlar, fakir fukarayı iş sahibi ediyorlar, ihtiyaç sahiplerine parasal yardımda bulunuyorlar mı? Yoksa paraları biriktirip kasada muhafazasını mı sağlıyorlar? Veya kazandıkları parayı barlarda, pavyonlarda mı yiyorlar?

İkisi arasında büyük fark söz konusudur. Onun için Allahû Tealâ diyor ki: “Kim bana dünyada da ahirette de helâlinden ver, derse, Biz ona dünyada da ahirette de helâlinden veririz. Kim bana dünyada ver derse ona da onu veririz. Ama onun ahirette bir nasibi yoktur.”

Allahû Tealâ rızkı dilediğine verir ama o kişi ona, o seviyede lâyık olandır. Herkesin de seviyesi birbirinden farklıdır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden SEBE Suresi - 39 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

SEBE Suresi Tefsiri

SEBE Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.