Sure sec
SEBE-37 Tefsiri

SEBE Suresi 37. Ayet-i Kerime Tefsiri

SEBE-37 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: O zamanlar evlâdın çok olması insanları kıymetli kılarmış. Çocuklarının sayısıyla yarışırlarmış. Ve de çocuğu fazla olanlar, arazisi fazla olanlar, mülkü fazla olanlar, ötekilere afur tafur ederle...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SEBE Suresi Âyet - 37 Tefsiri

 

وَمَا أَمْوَالُكُمْ وَلَا أَوْلَادُكُم بِالَّتِي تُقَرِّبُكُمْ عِندَنَا زُلْفَى إِلَّا مَنْ آمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا فَأُوْلَئِكَ لَهُمْ جَزَاء الضِّعْفِ بِمَا عَمِلُوا وَهُمْ فِي الْغُرُفَاتِ آمِنُونَ

Ve mâ emvâlukum ve lâ evlâdukum billetî tukarribukum indenâ zulfâ illâ men âmene ve amile sâlihan fe ulâike lehum cezâud dı’fi bimâ amilû ve hum fîl gurufâti âminûn(âminûne).

Ve sizin mallarınız ve evlâtlarınız katımızda sizi, Bize yaklaştıracak yüksek değere sahip değildir. Âmenû olan ve salih amel (nefs tezkiyesi) yapanlar hariç. İşte onlar, onlar için amelleri sebebiyle kat kat mükâfat vardır. Ve onlar, yüksek makamlarda emin (emniyette) olanlardır.

1.ve mâ: ve değil
2.emvâlu-kum: sizin mallarınız
3.ve lâ: ve değil
4.evlâdu-kum: sizin evlâtlarınız
5.billetî (bi elletî): ki o
6.tukarribu-kum: sizi yakınlaştırır, yaklaştırır
7.inde-nâ: bizim katımız, huzurumuz
8.zulfâ: mertebe, yüksek derece, yüksek değer
9.illâ: den başka, hariç
10.men: kimse
11.âmene: âmenû oldu, hayattayken Allah'a ulaşmayı diledi
12.ve amile sâlihan: ve salih amel (nefs tezkiyesi) yaptı
13.fe ulâike: işte onlar
14.lehum: onlar için, onlar için vardır
15.cezâu: ceza, karşılık, mükâfat
16.ed dı'fi: kat kat
17.bimâ: sebebiyle
18.amilû: yaptılar
19.ve hum: ve onlar
20.fî el gurufâti: yüksek yerlerde, yüksek makamlarda
21.âminûne: emin olanlar, emniyette olanlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
O zamanlar evlâdın çok olması insanları kıymetli kılarmış. Çocuklarının sayısıyla yarışırlarmış. Ve de çocuğu fazla olanlar, arazisi fazla olanlar, mülkü fazla olanlar, ötekilere afur tafur ederlermiş. Allahû Tealâ için böyle bir şey geçerli değildir, Allah'ın katında kıymetli olanlar âmenû olan ve salih amel yapanlardır.

Burada 1. kademeden, 7. kademedeki son âmenû oluşa kadar hepsi anlatılmaktadır. Salih amel, 3. safhadan başlayan 7. safhanın sonuna kadar giden bir nefs tezkiyesi ve tasfiyesidir. Tasfiyeden sonra da 19 kademe nefsin kalbinin müzeyyen olmasıdır.

Salih amel demek nefsi ıslâh edici amel demektir. Nefs tezkiyesi, zikir yoluyla yapılan nefsin yarıdan fazla arınmasıdır. Zikrin yani Allah kelimesinin “Allah, Allah, Allah, Allah” diye tekrarının oluşturduğu şifre Allah'ın katından rahmet, fazl ve salâvât isimli nurları getirir. Kişinin kalbine ulaşan bu nurlar, Allah'ın göğüsten yardığı yarıktan geçerek kalbe ulaşırlar ve nefsin kalbinin içine girerler. Nefsin kalbindeki îmân kelimesinin etrafında bu rahmet, fazl ve salâvâttan fazıllar toplanmaya başlar. Toplandıkça nefsin afetleri kapı dışarı edilmiş olur. Çünkü sağlam bir zeminde, îmân kelimesinin etrafında toplanmışlardır ve dağılmaları da mümkün değildir. Ve nefsin kalbi giderek fazıllar tarafından işgal edilir. Nefsin kalbi %98 fazl ve %2 rahmet olmak üzere tamamen Allah'ın nurlarıyla dolarsa o nefs, tezkiyeden sonra tasfiye de oldu demektir. Ama bu da yetmez. Daha 19 kademe nefsin kalbinin müzeyyen olması gerekir. O zaman hepsi nefsin kalbinin tamamen nurlarla dolması ile gerçekleşen ulûl'elbab, ihlâs ve salâh makamlarına ulaşılır. Allahû Tealâ bu makamların sırayla herbiri daha çok mükâfatı gerektirdiği için “İşte onlar için amelleri sebebiyle kat kat mükâfat vardır.” diyor. Ve yüksek makamlar (ulûl'elbab makamı, ihlâs makamı, salâh makamı) onlar içindir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden SEBE Suresi - 37 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

SEBE Suresi Tefsiri

SEBE Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.